Ilu znajomych ma na BBM przeciętny użytkownik w Polsce?

Ilu znajomych ma na BBM przeciętny użytkownik w Polsce?

Jeśli ktoś spodziewał się rewolucji (i rewelacji) w kwestii tego, ilu znajomych na liście BBM posiada obecnie użytkownik tego komunikatora w Polsce, to niestety musimy go rozczarować. W większości przypadków osoby, z którymi rozmawia za pomocą aplikacji BlackBerry, zmieściłyby się bez problemu w przeciętnym aucie osobowym.

Prawie 60% uczestników naszej niedawnej ankiety stwierdziło, że ich lista obejmuje zaledwie 5 lub mniej kontaktów. Powyżej 10, ale poniżej 15 osób na liście ma 18% ankietowanych, 15-30 - 7%, pomiędzy 50 a 100 - 6%, natomiast 1% ma ponad 100.

Pozytywną informacją jest tutaj fakt, że około 40% użytkowników jednak ma z kim rozmawiać (w końcu 10 i więcej osób to już całkiem przyzwoita grupa dyskusyjna) i niektórzy mogą nie potrzebować więcej (na moim prywatnym BBM jest dokładnie 13 kontaktów). Cieszy także obecność naprawdę rozbudowanych list, obejmujących ponad 30 kontaktów (łącznie 10%).

Oczywiście, gdybyśmy porównali powyższe dane z danymi dotyczącymi np. przez WhatsApp czy Skype (niestety nie są one publikowane), prawdopodobnie wyniki uzyskane przez komunikator BlackBerry okazałyby się śmiesznie niskie. Należy jednak pamiętać, że BBM nigdy nie był tak naprawdę popularny w naszym kraju i dopiero, z dość sporym opóźnieniem, zaczyna przebijać się do świadomości użytkowników. Czy mu się to uda? Tego niestety nie wiadomo. Przeglądając jednak chociażby Apple AppStore, kanadyjski produkt w dalszym ciągu zajmuje w Polsce stosunkowo wysokie miejsce w kategorii "Social Networking", wyprzedzając pod względem popularności aplikacje m.in. Wykopu, Sympatii, Foursquare, Kik Messenger, Pinterest, Tango, Line czy nk.pl.

Największy udział w ewentualnym sukcesie BBM będą mieli bez wątpienia użytkownicy najaktywniej polecający go swoim kolejnym znajomym i tutaj również wiemy (przynajmniej ogólnie) jak prezentuje się ta sprawa w Polsce. Pomimo tego, że ponad 10 osób zachęciło jedynie 4% ankietowanych, całkiem dobre wyniki (4-10 osób) osiągnęło 11%, a ponad 1/3 wszystkich oddających głos w ankiecie przysporzyła kanadyjskiemu komunikatorowi 2-3 nowych użytkowników.

Jak przełożą się wyniki popularyzacji BBM pocztą pantoflową na faktyczną liczbę osób korzystających z tego rozwiązania na co dzień, tego dowiemy się prawdopodobnie za kilka miesięcy, kiedy ponownie przeprowadzimy podobną ankietę.
Serwis BBNews.pl jest częścią grupy PROGET.

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie