Inmarsat i europejskie pasmo S (S-Band)

Inmarsat i europejskie pasmo S (S-Band)

Projekt EuropaSat zakłada mobilną transmisję obrazu i dwukierunkowe usługi satelitarne w całej Europie.

Inmarsat potwierdził przedstawicielowi firmy TS2 Technologie Satelitarne, że wybiera Thales Alenia Space i International Launch Services jako partnerów do przygotowania dokumentacji przetargowej European S-band Application Process (ESAP) na wykorzystanie pasma S. Wspólny projekt nazwany EuropaSat zakłada uruchomienie mobilnych usług transmisji obrazu i dwukierunkowych usług satelitarnych w całej Europie.


Andrzej Sukawaty, Prezes Inmarsata powiedział, "Inmarsat jest bardzo prawdopodobnym zwycięzcą i jako wiarygodny operator powinien otrzymać koncesje na pasmo S, co skieruje firmę na nowe obszary z korzyścią dla wszystkich akcjonariuszy. Przygotujemy oficjalną ofertę dla administracji Unii Europejskiej wspólnie z Thales Alenia Space i International Launch Services".

Pierwszy z partnerów, Thales Alenia Space, przygotuje projekt sateliy "EuropaSat" na bazie własnej platformy Spacebus 4000C3, a drugi, International Launch Services (ILS) wyniesie go na orbitę z pomocą rakiety nośnej Proton Breeze M.

Zaprojektowany na 15 lat pracy "EuropaSat" będzie posiadał 5,7 tony masy startowej. Spodziewana data umieszczenia na orbicie to pierwsze miesiące 2011 roku. Lokalizacja nowego satelity na pozycji 31°E (Wschód) umożliwi dostęp do usług dla mieszkańców całego kontynentu europejskiego. Jego budowa jest uzależniona od wygrania przetargu na pasmo S w ramach ESAP przez Inmarsat.
All Calls
Czytaj także
Polecane galerie