Interaktywny makijaż steruje urządzeniami

Interaktywny makijaż steruje urządzeniami

Fot. Mikleman/cc/flickr

Katia Vega to brazylijska specjalistka od komputerów z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio de Janeiro. Opracowała przewodzące cienie do powiek oraz metalizowane sztuczne rzęsy. Gdy mruga, zamykają obwód niskiego napięcia i sterują różnymi urządzeniami. Zarówno cienie, jak i sztuczne rzęsy mają być bezpieczne dla skóry - informuje New Scientist.


Podczas pokazu zorganizowanego w pierwszej połowie października w ramach konferencji Interactive Tabletops and Surfaces na University of St Andrews udało się zarówno uruchomić start niewielkiego drona, jak i włączyć setki wplecionych we fryzurę Katii diod.

Zdaniem wynalazczyni, jej upiększająca technologia może posłużyć jako alternatywny sposób na szybkie mikro-interakcje, podobne do realizowanych przez noszone na sobie komputery w rodzaju okularów Google Glass. Podczas gdy posiadaczom smartfonów zrobienie zdjęcia może zabrać kilkadziesiąt sekund, w przypadku Google Glass wystarczy lekkie postukanie palcem w oprawkę. Umalowanej Katii wystarcza mrugnięcie - w ten sposób ciało staje się urządzeniem do wprowadzania informacji.

Dzięki przewodzącemu cieniowi do powiek mrugnięcie jest wyczuwane przez obwód umieszczony w opasce na głowę, która przesyła sygnał dalej - na przykład korzystając z podczerwieni. Układ reaguje tylko na umyślne mrugnięcia, trwające ponad pół sekundy, a zatem dłuższe od mimowolnych. Wynalazczyni twierdzi, że negocjuje komercyjne wykorzystanie tej technologii z firmami kosmetycznymi.

Oprócz makijażu, Vega prowadzi wraz ze swoim kolegą Hugo Fuksem prace nad technologią tipsów wyposażonych w etykietki RFID, które można by wykorzystać do otwierania drzwi albo zamiast kart pozwalających korzystać z transportu publicznego. Tego rodzaju przepustkę czy bilet miesięczny trudniej zostawić przez zapomnienie w domu.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie