Internauci narażeni na 70 niechcianych maili dziennie

Internauci narażeni na 70 niechcianych maili dziennie

Według badań przeprowadzonych przez McAfee, surfowanie po internecie bez żadnych zabezpieczeń doprowadzić może do zapchania skrzynki e-mailowej nawet siedemdziesięcioma niechcianymi wiadomościami dziennie.

McAfee, firma specjalizująca się w zabezpieczeniach komputerowych, zaprosiła do współpracy 50 ludzi i poprosiła ich o surfowanie po internecie przez miesiąc bez jakichkolwiek dodatkowych zabezpieczeń. Jeden z uczestników eksperymentu nabawił się aż 5 414 wiadomości spamowych.

Amerykanie biorący udział w eksperymencie znaleźli się na pierwszym miejscu pod względem otrzymywania tego typu wiadomości. Przez cały czas trwania eksperymentu dostali 23 233 niepożądanych wiadomości. Brazylia znajduje się na drugim miejscu w rankingu. Najmniej podatni na spam okazują się Niemcy, którzy dostali tylko 2 331 takich wiadomości.

Ilość spamu produkowanego obecnie na świecie jest zatrważająca. Spam, oprócz tego, że spowalnia nasze komputery, często pełni pewne konkretne zadania. Około 8 proc. wysyłanego spamu to pozornie wiarygodne wiadomości, które mają na celu ,,wyciągnięcie" od użytkownika różnego rodzaju haseł, loginów bądź numerów kont bankowych.

Najbardziej popularnym rodzajem spamu jest taki, który ma związek z wszelkiego rodzaju pożyczkami lub kartami kredytowymi.

Co to jest spam nigeryjski?
Oszust proponuje ofierze podział pieniędzy po dokonaniu przelewu na jej konto ze źródła o wątpliwej legalności. Ofiara często godzi się na zainwestowanie własnych funduszy w celu przeprowadzenia "operacji". Opłaty są w rzeczywistości przechwytywane przez oszusta, który następnie znika, nie dokonując ostatecznie żadnej wpłaty na rzecz ofiary.

Eksperyment spamowy miał na celu pokazać ludziom, jak ważnym problemem jest spam i jakie może pełnić funkcje. Dyrektor McAfee, Dave De Walt uważa, że spam dotyczy wszystkich użytkowników komputerów, niezależnie od tego, czym się interesują lub co robią. Spam jest palącym problemem internautów i nie można się spodziewać, żeby nagle zniknął. Musimy nauczyć się z nim walczyć. 

internet, mail, spam, e-mail, mcafee, poczta elektroniczna, niechciane maile
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie