Internet coraz bardziej niebezpieczny

Internet coraz bardziej niebezpieczny

Statystyki opublikowane przez Centrum Przeciwdziałania Oszustwom Internetowym (RSA Cyota Anti-Fraud Command Center) pokazują, że stale wzrasta zagrożenie phishingiem.

W ciągu jednego tylko miesiąca – od kwietnia do maja 2006, ponad 150 instytucji bankowych zostało poddanych tzw. „atakom phishingowym”. Średnio, ostatnie cztery miesiące przyniosły wzrost ogólnej liczby zaobserwowanych ataków na instytucje związane z finansami i bankowością internetową o 48%. Jednocześnie spada liczba prób uzyskania danych dostępowych za pomocą tzw. „koni trojańskich”.

Phishing to wszelkiego rodzaju oszustwa internetowe, mające na celu kradzież danych dostępowych do internetowych kont bankowych i innych platform finansowych. Najczęstszymi metodami są: stosowanie witryn spreparowanych, tak by do złudzenia przypominały oryginalne strony banków,W 75% celem ataków phishingowych były amerykańskie instytucje finansowe, a w 20% europejskie. Pozostałe 5% dotyczyło firm azjatyckich. oraz rozsyłanie fałszywych listów e-mail, z prośbami o udostępnienie haseł i numerów kont, bądź zalogowania się na spreparowanej stronie. Przechwycone w ten sposób hasła, są wykorzystywane do kradzieży pieniędzy znajdujących się na kontach.

Z raportu opublikowanego raportu, wynika, że najwięcej, bo aż 63% tego typu ataków przeprowadzano z terytorium USA, a także Niemiec (9%), Australii (7%) i dalej Chin, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej. Systematycznie spada liczba akcji przeprowadzanych z USA, a wzrasta – z krajów azjatyckich.

Stwierdzono też, że phishing jest najszybciej rozwijającą się formą kradzieży danych dostępowych spośród wszystkich zagrożeń związanych z bankowością elektroniczną.

internet, bezpieczeństwo, e-banking, kradzież danych, phising
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie