Iron Man czy Pinokio? W kogo przeistoczy żołnierza ten nowoczesny pancerz

Iron Man czy Pinokio? W kogo przeistoczy żołnierza ten nowoczesny pancerz

Fot. EVERETT COLLECTION/EAST NEWS

Iron Man może przestać być jedynie bohaterem komiksów i filmów science-fiction. Amerykanie uruchomili projekt TALOS, który ma dać żołnierzom nadludzką siłę i chronić przed kulami. Komandosi nie będą w stanie jedynie sami latać - informuje Der Spiegel.

Talos w mitologii greckiej był olbrzymem z brązu, strażnikiem Krety podarowanym królowi tej wyspy, Minosowi. W amerykańskiej wersji TALOS to Tactical Assault Light Operator Suit, czyli współczesny pancerz, w pełni skomputeryzowany, który ma dostarczać informacje taktyczne, a jednocześnie chronić komandosów przed urazami i pociskami. Pierwsza jego wersja ma zostać pokazana już latem 2014 r. - zapowiada Karl Borjes z Research, Development and Engineering Command.

Według zamówienia U.S. Special Operations Command, TALOS ma być połączeniem egzoszkieletu, zwiększającego siłę mięśni żołnierzy, ze skomputeryzowaną kamizelką kuloodporną naszpikowaną czujnikami. Będzie dostarczać danych o stanie organizmu, a w razie potrzeby zapewniać odpowiednie ogrzewanie. Głównym jego elementem ma być jednak płynny pancerz, kamizelka, nad którą od wielu lat prowadzone są badania w Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Płynny pancerz nie będzie przypominał materiału z jakiego zbudowany był robot z filmu Terminator 2, odporny na wszystko, a jednocześnie zdolny się upłynniać i przeistaczać. W wersji wojskowej ma być to jedynie giętka i wygodna w użyciu kamizelka, która w ułamku sekundy twardnieje i staje się odporna na pociski, gdy zostanie przyłożony do niego prąd elektryczny lub zostanie poddana działaniu pola magnetycznego.

Niektórzy specjaliści uważają, że Iron Man w realnym świecie jest wciąż mało prawdopodobny. Odznaczony Medalem Srebrnej Gwiazdy (Silver Star Medal), przyznawanym żołnierzom sił zbrojnych USA za odwagę w obliczu nieprzyjaciela Scott Neil powiedział w wywiadzie dla Tampa Tribune, że żołnierz w płynnym pancerzu będzie wyglądał i funkcjonował nie jak Iron Man, lecz jak drewniany Pinokio.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-10-23 13:06
Muszą przecież w coś topić swoje pieniaðze..
2013-10-21 15:40
Stany Zjednoczone przygotowywują się na wojnę totalną... przecież trzeba odkuć się z zadłużenia...
rtyr
89.74.246.* 2013-10-18 23:07
Spacemarines vs Tyranidzi coraz bliżej