Jailbreak również dla iOS 6.1.3/5 oraz niejasna sytuacja wokół evasi0n

Jailbreak również dla iOS 6.1.3/5 oraz niejasna sytuacja wokół evasi0n

Wczoraj  pisaliśmy  o dosyć niespodziewanej premierze narzędzia evasi0n, które pozwala zrobić stały jailbreak (untethered) systemu iOS 7. Niedługo po tym, pojawiło się sporo kontrowersji wokół evasi0n, głównie w kwestii alternatywnego sklepu z aplikacjami instalowanego na urządzeniu z ustawionym językiem chińskim oraz współpracy z Saurikiem, twórcą Cydii. O wszystkim piszą redaktorzy z portalu  MacRumors  oraz  Saurik  i  pod2g  na Twitterze.

Zacznijmy od tego pierwszego - Saurik poinformował na Twitterze, że twórcy evasi0n nie współpracowali z nim pod względem przygotowania Cydii oraz Mobile Substrate do ich narzędzia czy samego iOS 7. Dlatego ostatecznie, po przeprowadzeniu jailbraku ich narzędziem możemy mieć sporo problemów ze stabilnością systemu. Drugim problemem jest instalowanie sklepu Taig na urządzeniach z chińskim językiem. Dlaczego? Ponieważ można w nim znaleźć pirackie oprogramowanie i na dodatek okazało się, że firma która go prowadzi zapłaciła twórcom evasi0n za jego dołączenie.

Stąd powstały obawy, czy nie jest powiązana z chińskim rządem, a urządzenie po potraktowaniu go evasi0nem nie przesyła prywatnych danych do Chin. Zresztą niespodziewane udostępnienie evasi0n oraz brak należycie przygotowanej Cydii i dołączenie Taig podobno wynika z tego, że Saurik podjął współpracę z innym zespołem, a twórcy evasi0n chcieli być pierwsi. Zespół tworzący evasi0n postanowił odpowiedzieć na te zarzuty w  specjalnym liście , w którym tłumaczy swoje motywy przy podejmowaniu decyzji o dołączeniu Taig (przyznają się również do otrzymywania pieniędzy za swoją pracę nad jailbreakiem) oraz wykorzystaniu niestabilnych wersji Cydii i Mobile Substrate.

Dzisiaj natomiast inny zespół udostępnił narządzie pozwalające uzyskać stały jailbreak na urządzeniach z iOS 6.1.3 - 6.1.5 i procesorem A4 (czyli iPhone'em 4 oraz iPodem touch 4G), o czym poinformował serwis  9To5Mac . Prace nad wersją dla układem A5 wciąż trwają. Tutaj narzędzie ma postać paczki instalowanej na samym urządzeniu. Najpierw więc należy wykonać tethered jailbreak za pomocą redsn0w, a później "utrwalić" go instalując pakiet o nazwie p0sixspwn z Cydii.

PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie