John Chen najlepiej zarabiającym CEO w Kanadzie

John Chen najlepiej zarabiającym CEO w Kanadzie

W Kanadzie powstało wiele znanych i wielkich przedsiębiorstw, a co za tym idzie nie brakuje dobrze opłacanych prezesów. Mimo to jeden z nich wybija się ponad wszystkich innych- CEO BlackBerry został najlepiej zarabiającym prezesem w 2015 roku, wg raportu 680news .

Średnio CEO w największych kanadyjskich firmach zarabiają blisko 9 milionów dolarów rocznie, podczas gdy według danych z 2014 roku przeciętny pracownik otrzymywał 48 636$ wynagrodzenia.

Zgodnie z tymi obliczeniami John Chen mógł liczyć na aż 89,7 milionów dolarów zarobku za ostatni rok pracy w BlackBerry. Następny na liście najwyżej wynagrodzonych znalazł się Donald Walker z Magna International z kwotą 23,4 milionów dolarów. Różnica jest więc spora

Jak dobrze wiemy firma jest daleka od idealnej sytuacji finansowej, więc nic dziwnego, że powyższa kwota wywołała oburzenie u wielu kibiców producenta smartfonów. Wbrew pozorom jednak prawda jest taka, że wynagrodzenie CEO BlackBerry nie do końca jest tak ogromne.

Jak pewnie pamiętacie Thorsten Heins odchodząc z kanadyjskiej korporacji otrzymał blisko 22 miliony samej odprawy , a to już była gigantyczna kwota. Wtedy to John Chen przejął kierownictwo nad firmą znajdującą się w drastycznej sytuacji finansowej, więc raczej nikt nie zgodziłby się na wydawanie takich kwot na utrzymanie jednej, nawet tak kluczowej osoby- i dokładnie tak się stało: John Chen miał otrzymać 1 milion dolarów rocznie z możliwością rozszerzenia tej kwoty o 2 miliony w ramach premii "wydajnościowej". Skąd więc nagle 90 milionów? Otóż John Chen w ramach pozostałej części wynagrodzenia otrzymał 13 milionów akcji kanadyjskiej spółki i to właśnie one decydują o jego majątku. 2 lata temu firma, która w ciągu roku straciła blisko 45% na wartości akcji miała ostatnią szansę na stabilizację. W tym momencie akcje utrzymują się na trochę wyższym poziomie, co 2 lata temu (wtedy było to ok. 6$), więc wartość majątku prezesa BlackBerry wzrosła, ale nie uległa drastycznej podwyżce.

Jak więc widać majątek CEO BlackBerry zależy nie tylko od tego ile "wydoi" od firmy, ale na ile sam zapracuje na wartość marki.

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie