Kim jest nowy CEO BlackBerry?

Kim jest nowy CEO BlackBerry?

John S. Chen - o nim właśnie będzie się od tej pory myśleć mówiąc "CEO BlackBerry". Do czasu znalezienia następcy Thorstena Heinsa, to właśnie ten człowiek będzie odpowiadał za najważniejsze decyzje i działania kanadyjskiego producenta smartfonów. Większości z nas to nazwisko prawdopodobnie mówi bardzo niewiele - czas więc sprawdzić o kim będziemy pisać i czytać przez najbliższe kilka miesięcy, a może nawet i dłużej.

Przede wszystkim Chen nie jest w branży IT postacią anonimową (choć tak mogłoby się wydawać). Urodzony w 1955 roku inżynier ma na swoim koncie co najmniej jeden wielki sukces, co najważniejsze odniesiony z firmą, która w momencie przejęcia przez niego sterów również nie była w najlepszej sytuacji. Mowa oczywiście o Sybase.

Kiedy pod koniec lat 90-tych Chen rozpoczynał zarządzanie Sybase (wcześniej obejmował stanowisko COO), dostawcy oprogramowania do zarządzania i analizy danych nie wiodło się najlepiej. Po kilku obiecujących latach, firmą wstrząsnęły skandale oraz pozwy zbiorowe, a zyski zaczynały spadać coraz szybciej, ostatecznie lądując nawet na minusie. Sytuacja pod kierownictwem Chena zmieniła się jednak diametralnie i już w 2000 roku rozpoczął się trwający nieprzerwanie przez 55 kwartałów (!) okres zysków i rozwoju firmy.

Wizją, która przyczyniła się do tego sukcesu, było tzw. "Unwired Enterprise", czyli uwzględnienie w swoich produktach nie tylko urządzeń stacjonarnych jak do tej pory, ale także zyskujących coraz większą popularność urządzeń przenośnych. Oczywiście cały proces nie trwał rok czy dwa - dopiero w 2006 udało się dokonać jednego z najważniejszych przejęć - Mobile 365 - które pozwoliło na dalszą ekspansję. Słuszność kolejnych decyzji potwierdzała rosnąca z czasem wycena firmy - z około 350 milionów pod koniec lat 90-tych, do okrągłego miliarda w roku 2007.

Ostatecznie, prowadzone przez Chena przez ponad 10 lat Sybase zostało przejęte prez SAP za prawie 8 miliardów dolarów. Firma zachowała przy tym swoją nazwę oraz pewną niezależność oraz oczywiście CEO, który doprowadził do tego sukcesu. W czasie jego zarządzania Sybase przyniosło także około 2,8 miliarda zysków.

Oprócz funkcji COO oraz CEO w Sybase, John S. Chen piastuje także stanowisko dyrektora w Walt Disney Company (od 2004), Wells Fargo & Company (2006), zasiadał w radzie CIT Group Inc. i jest doradcą grupy Silver Lake, która brała udział m.in. w niedawnej prywatyzacji Della.

Cehn może się także pochwalić bogatą listą nagród, które otrzymał w trakcie swojej działalności, wliczając w to m.in. tytuł jednego z 25 najbardziej wpływowych amerykańskich biznesmenów pochodzenia azjatyckiego według Forbesa (Chen urodził się w Hongkongu). Do tego można doliczyć tytuł przedsiębiorcy roku w stanie Karolina Północna z 2007 nadany przez Ernst & Young.

Nie wiadomo, jak długo John S. Chen będzie pełnić obowiązki CEO BlackBerry, ani też czy będzie kontynuował dotychczasową strategię Thorstena Heinsa, czy zdecyduje się na inne rozwiązania.


Serwis BBNews.pl jest częścią grupy PROGET.

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie