Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Klucz do śrub przesłany na ISS... e-mailem

Klucz do śrub przesłany na ISS... e-mailem

Fot. NASA/PD/Wikimedia

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydrukowali na drukarce 3D klucz nasadowy w oparciu o schemat wysłany pocztą mailową - informuje serwis BBC News/Science.

To pierwszy przepadek mailowania w kosmos sprzętu. Klucz nasadowy wyposażony w usprawniającą odkręcanie i dokręcanie śrub grzechotkę zamówił dowódca stacji, Barry Wilmore. Jego wydrukowanie trwało tylko godzinę.

Wcześniej, gdy astronauci potrzebowali konkretnego elementu czy narzędzia musieli czekać na dostawę nawet kilka miesięcy.

Drukarkę zainstalowała na ISS firma Made in Space. Jej założyciel, Mike Chen powiedział BBC: Podsłuchaliśmy komandora Barry'ego Wilmore'a, wspominającego przez radio, że potrzebuje takiego klucza, więc zaprojektowaliśmy go w programie CAD i wysłaliśmy szybciej niż kiedykolwiek mogłaby to zrobić rakieta.

Pierwszym w ogóle elementem wydrukowanym przez drukarkę na ISS była część zamienna do niej samej. Następnie powstało jeszcze 20 innych obiektów - jednak wszystkie zaprojektowano jeszcze przed wysłaniem drukarki w kosmos.

Jak oświadczyła NASA, dzięki drukarce 3D astronauci w przyszłości będą bardziej samowystarczalni podczas długotrwałych misji kosmicznych. Chodzi o zapasowe części, a nawet elementy wyposażenia.

Możliwe, że dzięki większym drukarkom (wysłanie na orbitę takiego urządzenia planowane jest na przyszły rok) można będzie na przykład wytwarzać elementy satelitów bezpośrednio na orbicie. Jeszcze bardziej przyszłościowa jest koncepcja Made in Space wykorzystania jako materiału do drukowania księżycowego gruntu (regolitu) i zbudowania z tak powstałych elementów bazy na powierzchni Księżyca.

kosmos, technologie, iss, drukarka 3d
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ad1970
77.255.69.* 2014-12-28 10:42
Plan (schemat) klucza od klucza się różni. Jakaś dziwna nowomowa przenoszona z bajek dla dzieci... Jaki to niby przypadek "mailowania" sprzętu w kosmos ("To pierwszy przepadek mailowania w kosmos sprzętu") Dawnej jak ktoś miał takie rozmijanie w ocenie rzeczywistości to był posyłany na konsultację do psychiatry... Za chwilę ktoś napisze, że nastąpił pierwszy przypadek wysłania w kosmos człowieka mailem, bo ktoś komuś wyśle fotkę osoby, a ono ją sobie wydrukuje na drukarce, i nawet nie 3D, ale zwykłej, atramentowej. Cóż, jednak jak ktoś jest w kosmosie, to ciężko być na ziemi...