Kontrowersyjna polska gra "Hatred" ukaże się na platformie Steam [WIDEO]

Kontrowersyjna polska gra "Hatred" ukaże się na platformie Steam

Fot. PrntScreen z YouTube/PC Games

Niezależna gra Hatred - symulator samobójczej masakry - ukaże się w połowie roku. Kontrowersyjna gra, której producenci oskarżani byli o rasizm, uzyskała niezbędną liczbę głosów do publikacji cyfrowej.

Ogłoszony w październiku półtoraminutowy trailer gry, przedstawiający głównego bohatera brutalnie mordującego przypadkowe ofiary (głównie kobiety, ciemnoskórych mężczyzn i ludzi w policyjnych mundurach) w prawie całkowicie pozbawionym kolorów otoczeniu, wywołał poruszenie na międzynarodowych portalach i blogach branżowych, takich jak PC Gamer, Eurogamer czy Polygon.

Twórcy gry - dotychczas nieznane gliwickie studio Destructive Creations - byli oskarżani o rasizm i sympatie neofaszystowskie. Poza trailerem, podstawą oskarżeń były publiczna aktywność prezesa firmy Jarosława Zielińskiego na Facebooku oraz zdjęcie zespołu, na którym jeden z pracowników widoczny jest w koszulce upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych.

Prezes firmy odpierał te zarzuty, nazywając je durnymi, i zapewniał, że w Hatred nie może być mowy o rasizmie ani innych uprzedzeniach, gdyż rasa i płeć w grze są generowane losowo, zaś wirtualny główny bohater zabija inne wirtualne postaci bez względu na to, jak wyglądają. Równocześnie poszczególni pracownicy firmy zamieścili na stronie firmy oświadczenia, w których krytykują zagranicznych blogerów i dziennikarzy, odwołując się do polskiej historii oraz własnych doświadczeń rodzinnych z nazizmem i komunizmem.

Choć Hatred ogłoszono zaledwie w połowie października ubiegłego roku, jej burzliwa historia miała swój ciąg dalszy. Po wygaśnięciu pierwszej fali kontrowersji, w połowie grudnia 2014 roku gra trafiła do systemu Steam Greenlight - segmentu Steam, najpopularniejszej platformy dystrybucji cyfrowej gier przeznaczonego do publikacji zapowiedzi i zbierania opinii potencjalnych nabywców.

Jak donosi serwis Eurogamer.com, w ciągu kilku godzin doszło do interwencji pracowników filmy Valve będącej właścicielem Steam i możliwość głosowania została zablokowana. Jak odnotował serwis PC Gamer, do tego czasu gra zyskała ponad 13 tys. głosów poparcia, co dawało jej siódmą pozycję na liście najpopularniejszych zapowiedzi.

Możliwość głosowania na Hatred została zablokowana mniej więcej na dobę, po czym osobiście interweniował prezes Valve, Gabe Newell. Przeprosił twórców z Destructive Creations i zdecydował o odblokowaniu głosowania. 29 grudnia 2014 Hatred uzyskała wymaganą liczbę głosów poparcia, dzięki czemu w połowie 2015 roku będzie mogła ukazać się w dystrybucji cyfrowej za pośrednictwem Steama.

Debiutancka produkcja gliwickiej firmy Destructive Creations bywa nazywana Polskim Postalem; sami twórcy również wskazywali na podobieństwa między tymi tytułami. Zgodnie z informacjami na stronie firmy Hatred ma być odpowiedzią na współczesne trendy projektanckie, wśród których twórcy wymieniają tworzenie ugrzecznionych, kolorowych i politycznie poprawnych gier aspirujących do miana sztuki. W odróżnieniu od nich Hatred ma być tylko rozrywką, która zapewni graczom czystą frajdę z grania.

Od pierwszych zapowiedzi w październiku 2014 r. na temat gry ukazało się kilkanaście artykułów. W samym Steam Greenlight o Hatred użytkownicy platformy umieścili przeszło 13,5 tys. komentarzy, w większości wyrażających poparcie dla projektu.

Premiera Hatred zapowiadana jest na drugi kwartał 2015 roku, wyłącznie na komputery osobiste z systemem Windows. Dzięki sukcesowi w ramach Steam Greenlight będzie rozpowszechniana za pośrednictwem platformy Steam i bezpośrednio ze strony studia. Przeznaczona dla jednego gracza, produkcja Destructive Creations wykorzystuje Unreal Engine 4 PhysX opracowany i nieodpłatnie udostępniany przez Epic Games. Krótko po ogłoszeniu w sieci pierwszych zapowiedzi Hatred, ta ostatnia firma poprosiła o usunięcie swojego logo z materiałów promocyjnych gry.

Zwiastun gry [UWAGA - brutalne sceny]

Za prace nad Hatred odpowiada zespół firmy Destructive Creations z Gliwic kierowany przez Jarosława Zielińskiego. W momencie premiery gra ma być dostępna w kilku wersjach językowych, m.in. po polsku, angielsku, rosyjsku i niemiecku.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie