Microsoft kończy z serią Nokii kontrolowanych przez Androida

Microsoft kończy z serią Nokii kontrolowanych przez Androida

Cóż, zabawa Nokii z własną odmianą Androida nie trwała długo. W lutym tego roku pokazany został pierwszy smartfon fińskiego producenta kontrolowany przez Androida, czyli Nokia X. Kilka miesięcy później, tuż po zakończeniu procesu przejmowania Nokii przez Microsoft, pokazany został model X2. Teraz z kolei Microsoft ogłasza koniec telefonów z systemami innymi niż Windows Phone.

Jak donosi portal  The Verge , w ramach ogłoszonych właśnie cięć (w ciągu następnego roku zwolnionych ma zostać aż 18 tys. pracowników) firma zaprzestanie rozwoju systemów dla tańszych urządzeń, czyli Androida z Nokii X, Symbiana Series 40 oraz oprogramowania dla telefonów Asha. Od tej pory, przez następne 18 miesięcy, będą one otrzymywać jedynie poprawki. Po tym czasie zabraknie także tego, zamknięte zostaną również powiązane usługi. Natomiast projekty związane z serią X (te już nam znane i ewentualnie te jeszcze nieukończone) mają zostać wykorzystane przy tworzeniu smartfonów z niższej półki cenowej kontrolowanych przez mobilne okienka.

Microsoft będzie chciał się również pozbyć usługi Nokia MixRadio. Obecnie znajduje się w podobnej sytuacji, co wspomniane wyżej alternatywne wobec Windows Phone systemy operacyjne, czyli otrzymywać będzie jedynie poprawki. Docelowo Gigant z Redmond chce ją odsprzedać, ale w wypadku niepowodzenia zapewne zostanie zamknięta. Tu warto jednak zaznaczyć, że MixRadio było dostępne w o wiele większej liczbie krajów niż Xbox Music od Microsoftu (choć nie są to bezpośredni konkurenci). Firma nie będzie więc w stanie zastąpić szybko tego rozwiązania u wszystkich klientów.
PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie