Microsoft oficjalnie przedstawia Windows Phone 8.1

Microsoft oficjalnie przedstawia Windows Phone 8.1

Podczas dzisiejszej konferencji BUILD, przedstawiciele Giganta z Redmond pokazali w końcu światu najnowszą odsłonę mobilnych okienek oznaczoną numerkiem 8.1, o czym informuje portal  Engadget . Zobaczyliśmy dobrze znane już z przecieków centrum powiadomień (tutaj "Action Center"), ustawianie własnej tapety czy wirtualnego asystenta Cortana, będącego konkurencją dla Siri i Google Now. Ale firma Microsoft pokazała także kilka nowych rzeczy.

Dowiedzieliśmy się między innymi, że deweloperzy będą mieli teraz do dyspozycji większe możliwości zmiany ekranu blokady (choć nie sprecyzowano na razie jakie dokładnie). Ważną informacją jest też integracja Cortany z aplikacjami firm trzecich (np. po powiedzeniu "Skype, zadzwoń do Jana" uruchomimy ekran rozmowy Skype'a) - do tej pory ani Google, ani Apple nie zezwoliły na coś takiego w swoich odpowiednikach. Mówię tu o wywoływaniu własnych akcji, nie przypisaniu programu do już zaprogramowanych poleceń, co obsługuje Google Now. Niestety, nie wiadomo na razie jakie języki będą obsługiwane.
 
aaaaaaaaaaaaaaa 

Odświeżono też i rozbudowano nieco klienta sklepu Windows Phone Store. Do tego w końcu pojawiła się możliwość tworzenia uniwersalnych aplikacji (przystosowanych jednocześnie do Windows 8/RT i Windows Phone) oraz co ważne, sprzedawania ich jako jeden produkt (tak samo, jak w Google Play czy App Store). Potwierdzono też obecność funkcji Wi-Fi Sense (ułatwiającej łączenie się z publicznymi hotspotami) czy funkcji pisania gestem w systemowej klawiaturze ekranowej. Firmy ucieszą się natomiast ze wsparcia dla VPN czy szyfrowanych wiadomości.

Nowa wersja mobilnych okienek ma pojawić się na nowych urządzeniach na przełomie kwietnia i maja, natomiast aktualizacje dla starszych modeli powinny się pojawić w ciągu nadchodzących miesięcy (Nokia już  potwierdziła , że wszystkie Lumie z Windows Phone 8.0 dostaną aktualizację do wersji 8.1 jeszcze tego lata).
PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie