Microsoft w Chinach. Kontrole biur koncernu w kilku miastach

Microsoft w Chinach. Kontrole biur koncernu w kilku miastach

Fot. Associated Press/EastNews
Chińscy inspektorzy niespodziewanie weszli dzisiaj do biur Microsoftu w kilku miastach w Chinach. Choć powody kontroli nie są znane, oficjalna prasa sugeruje, że mogły być one związane z praktykami monopolistycznymi amerykańskiego giganta.

 

- Biorąc pod uwagę dotychczasowe informacje, możliwe, że chodzi o śledztwo w sprawie monopolu - powiedział cytowany przez anglojęzyczny dziennik China Daily analityk Wang Jingwen z międzynarodowej firmy badań runku Canalys.

Wczoraj kontrole przeprowadzono w biurach firmy Microsoft w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i Chengdu.

Rzecznik amerykańskiego koncernu w Chinach Joan Li potwierdził wszczęcie śledztwa, ale nie powiedział, czego ono dotyczy. Zapewnił, że Microsoft będzie aktywnie współpracował z chińskim rządem.

Do kontroli doszło dwa miesiące po ogłoszeniu przez komunistyczne władze Chin zakazu korzystania z systemu operacyjnego Windows 8 firmy Microsoft w komputerach instytucji rządowych z obawy przed lukami w bezpieczeństwie.

Państwowa telewizja CCTV wyemitowała następnie program, w którym eksperci sugerowali, że system Windows 8 był wykorzystywany do uzyskiwania poufnych informacji o obywatelach Chin.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie