Modyfikacja uprawnień aplikacje także w starszych wersjach Androida

Modyfikacja uprawnień aplikacje także w starszych wersjach Androida

Niedawno pisaliśmy o ukrytym panelu ustawień w Androidzie 4.3, który pozwalał na selektywne blokowanie wybranych uprawnień zainstalowanych aplikacji (np. w celu uniemożliwienia klientowi Facebooka uzyskania dostępu do naszych kontaktów, SMSów czy lokalizacji). Niestety większość posiadaczy urządzeń z Androidem jeszcze długo nie będzie mogła się cieszyć z tej opcji. Jeśli jednak macie roota, to jest alternatywne rozwiązanie.

 
Jak można przeczytać w serwisie Android Police , pojawiła się ostatnio nowa aplikacja wykorzystująca framework Xposed służący do nieco mniej inwazyjnej modyfikacji systemu przez aplikacje firm trzecich. Nazywa się ona XPrivacy i pozwala na dokładnie to samo, co wspomniany na początku ukryty panel, tyle że współpracuje z Androidem 4.0 oraz nowszymi. Nie jest też idealna, gdyż pokazuje pełną listę uprawnień, nawet jeśli dana aplikacja z jakiegoś i tak nie możne korzystać (dopiero ikonki obok informują, czy programista zadeklarował jego wykorzystanie czy też nie). Mimo wszystko, Xprivacy może się przydać w wypadku nieco nadgorliwych aplikacji jak oficjalny klient Facebooka.


Program jest dostępny za darmo w Google Play . Dostępna jest również edycja Pro (około 13 zł), która dodaje możliwość eksportu i importu naszych ustawień.

 

 

PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie