Monitorowanie stanu zdrowia. Oto sztuczny ząb z aplikacją na smartfona

Monitorowanie stanu zdrowia. Oto sztuczny ząb z aplikacją na smartfona

Fot. www.gizmag.com

Plomby na zęby, które działają jak odbiorniki radiowe i służą do pracy szpiegom to być może tylko mit, naukowcy jednak wpadli na nieco inne, mniej kontrowersyjne rozwiązanie. W Narodowym Uniwersytecie w Tajwanie rozwinęli bowiem sztucznego zęba, który wysyła informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta.


Lekarze zwykle są zgodni, że wiele chorób można zdiagnozować przez jamę ustną. Może ona więc z powodzeniem posłużyć do monitorowania zdrowia. Mając to na uwadze naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Tajwanie uznali, że podłączając w ustach odpowiednie czujniki można skutecznie zidentyfikować potencjalne problemy zdrowotne. Czujnik-ząb jest pierwszym krokiem w tym kierunku.

Czujniki zostały zaprojektowane tak, aby dobrze pasowały do sztucznego zęba. W skład wyposażenia wchodzi trójosiowy akcelerometr, który monitoruje ruch ust aby dowiedzieć się kiedy pacjent żuje, pije, mówi lub kaszle. Dane z czujnika przekazywane są za pomocą technologii Bluetooth na smartfony.

Na razie naukowcy są na etapie opracowywania koncepcji i trudno określić czy pomysł sprawdzi się w praktyce. W jednym z testów udział wzięło osiem osób, które zostały poproszone o wykonanie kilku prostych zadań: kasłanie, żucie gumy, picie wody i czytanie na głos. Zdaniem zespołu czujnik był w stanie identyfikować poszczególną aktywność jamy ustnej z 93,8 % wskaźnikiem sukcesu.

Maxmania.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2013-08-13 10:14
te nowe technologie jakos mnie przerazaja
crystaldragon
83.4.77.* 2013-08-12 22:04
Teraz znają nasz adres, dane osobowe, rodzine przechwytują rozmowy i maile dzięki portalom społecznościowym, wiedzą gdzie się znajdujemy dzięki telefonom. Wejdzie Google glass i będą wiedzieli co robimy a później będą wiedzieli nawet jak się czujemy. W Przyszłości nie będzie czegoś takiego jak wolność i prywatność, będą nas jeszcze bardziej szpiegowali niż robią to dzisiaj.
2013-08-12 10:29
to juz chyba lekka przesada