Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Największy tablet na świecie. Z przekątną na 27 cali

Największy tablet na świecie. Z przekątną na 27 cali

Fot. TommL/iStockphoto

Inżynierowie i badacze z USA przedstawili największy dotąd tablet na świecie. Według firmy Intel, na zlecenie której go zbudowano, miałby być nowego typu komputerem domowym, dostępnym dla wszystkich członków rodziny i zarazem komputerem biznesowym.

Intel będzie szukał partnerów do produkcji i rozwoju tego urządzenia - poinformowały Technology Review i Intel.

Największy obecnie tablet ma przekątną ekranu - 27 cali. Jak powiedział Technology Review Ernesto Martinez z Intelu, jest on przeznaczony dla klienta indywidualnego, do użytku domowego. - W pracy posiada wszystkie funkcje normalnego desktopu. Na koniec dnia można pograć na nim z dziećmi na dywanie, lub powiesić go na ścianie, gdzie stanie się tunerem TV - dodał Martinez

W nowym tablecie zamontowano wyświetlacz HD o rozdzielczości 1080p. Ma on tylko 6,5 cm grubości i waży 4,7 kg. Płyta główna w technologii All-In-One mieści czterordzeniowy procesor, procesor graficzny Nvidia, układ dźwiękowy, chip sieciowy i tuner TV. Tablet posiada także złącze do stacji dokującej, nagrywarkę DVD, porty USB, HDMI i sieciowe. Ekran dotykowy działa zarówno jeśli komputer działa w trybie tabletu, jak i po podłączeniu do stacji dokującej.

Dysk twardy i ilość pamięci operacyjnej, według oświadczenia firmy nie różnią się od parametrów desktopu przeznaczonego dla użytkownika indywidualnego, podobnie jak parametry wydajnościowe. W tablecie zamontowano dwie duże baterie litowo-jonowe nowej generacji zapewniające zasilanie na 4,2 godziny pracy.

Czytaj więcej iPhone 5 z rekordem. 2 mln poszły w ciągu doby Pierwsze zamówienia trafią do klientów już 21 września. Zainteresowanie iPhone'm przeszło jednak oczekiwania Apple, przez co część nabywców będzie musiała poczekać na swój model aż do października. Tablet wyposażony jest w system operacyjny Windows 8, obsługujący zarówno ekran dotykowy, jak i klawiaturę. Istnieje też możliwość sterowania głosowego lub gestami, przy użyciu technologii Microsoft Kinect i jak twierdzą inżynierowie Intela tego typu tablet ułatwiałby zastosowanie komputerów dla osób niepełnosprawnych.

Intel sam wdraża własną technologię sterowania głosowego, opracowywaną dla laptopów; korzysta przy tym z systemu rozpoznawania głosowego, stworzonego przez inżynierów z firmy Nuance, zastosowanego już w aplikacji Apple Siri.

Według Ernesto Martineza, Intel zamierza rozwijać tę konstrukcję i będzie szukał partnerów w największych firmach produkujących sprzęt komputerowy do jej produkcji wielkoseryjnej i stworzenia możliwości wyboru między klasycznymi komputerami a nowym tabletem, zarówno w domu jak i biznesie. Poszukiwani będą także partnerzy do rozwoju aplikacji zarówno dla użytkownika indywidualnego jak i biznesowego dla tego typu komputera, zważywszy iż jest to nowa jakość w stosunku do tradycyjnych tabletów, gdzie powierzchnia aktywna jest czterokrotnie mniejsza.

Czytaj więcej Które polskie gry kosztowały najwięcej? Na Zachodzie wydatki związane z produkcją i wydaniem topowej gry liczone są w kilkudziesięciu milionach dolarów. A u nas? Jak dodał Martinez, następny prototyp tabletu będzie wyposażony w kamerę posiadająca możliwość tworzenia efektów 3D, oraz sterowanie gestami. Inżynierowie Intela chcą w następnym prototypie tabletu zmniejszyć jego wagę przede wszystkim przez zastosowanie baterii innego typu i wbudowanie w komputer wyświetlacza nowej generacji. Ma to być ekran 4K o czterokrotnie większej rozdzielczości od obecnego ekranu HD i mniejszej wadze. Zmianie ulegnie też układ sterowania - jak przyznał Intel ponad 1/3 wagi stanowią komponenty umożliwiające sterowanie dotykowe, choć sterowanie dotykowe ekranem absolutnie pozostanie.

Jak powiedziała Technology Review Lynda Grindstaff, menadżer ds. innowacji w Intelu, tradycyjny komputer PC jest nudny zaś wszystkie różnice sprowadzają się na zewnątrz do koloru obudowy, podczas kiedy rzeczywiste możliwości komputera można odczytać dopiero po jej zdjęciu. - Chcemy przy pomocy wzornictwa All-in-one zmienić sposób, w jaki ludzie pracują ze swoimi komputerami - dodała. Grindstaff uważa iż nowy tablet może być bardziej niż dotąd komputerem domowym umożliwiając np. wspólne gry, zaś w biznesie może sprawdzić się jako urządzenie prezentacyjne i wideokonferencyjne

intel, tablet, technologie, pc, siri
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Stańczyk
89.69.126.* 2012-09-23 15:42

Jak powiedziała Technology Review Lynda Grindstaff, menadżer ds. innowacji w Intelu, tradycyjny komputer PC jest nudny zaś wszystkie różnice sprowadzają się na zewnątrz do koloru obudowy, podczas kiedy rzeczywiste możliwości komputera można odczytać dopiero po jej zdjęciu.

Intel patrzy za bardzo przez swój punkt widzenia (producenta "bebechów" komputera). Dzisiejsze desktopy powinny być bardziej ergonomiczne: ergonomiczna klawiatura, mysz, gesty, ołówki itp. I najważniejsze: monitor jest ustawiony pionowo. Nad tabletem trzeba się pochylać, a 8 godzin w pracy w takiej pozycji to jakaś katorga. Tablety powinny służyć tylko do komunikacji, robienia notatek, rozrywki, jako dedykowane panele operatorskie, generalnie w zastosowaniach mobilnych. Ale nigdy do biura. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wspólnej pamięci dla wszystkich urządzeń. Osobiście jestem za pamięcią USB, ale może być też "chmura".