Nokia złomuje stare telefony

Nokia złomuje stare telefony

Fot. EPA/PAP
Z badań Nokia wynika, że większość starych telefonów komórkowych leży w szufladzie, zamiast trafić do recyklingu.

Tylko 3% użytkowników oddaje telefony komórkowe do recyklingu, choć większość ma w domu stare, niepotrzebne urządzenia. Tak wynika z globalnej ankiety konsumenckiej, której wyniki opublikowała firma Nokia. Trzy czwarte respondentów dodało, że nawet nie myśli o recyklingu swoich urządzeń, a prawie połowa nie zdawała sobie sprawy z tego, że jest to możliwe.

Ankietę przeprowadzono w formie wywiadów z 6500 osobami z 13 krajów: Finlandii, Niemiec, Włoch, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, USA, Nigerii, Indii, Chin, Indonezji i Brazylii. Firma Nokia przeprowadziła tę ankietę, aby lepiej poznać podejście konsumentów do recyklingu i związane z nim zachowania, a także poinformować o firmowych programach zbiórki zużytych produktów i staraniach na rzecz zwiększenia stopnia ich recyklingu.

Z ankiety wynika, że choć każdy przeciętnie miał już około pięciu telefonów, bardzo niewiele z nich trafiło do recyklingu po zakończeniu eksploatacji. Tylko 3% respondentów oddało swoje stare telefony do recyklingu. Bardzo mało starych urządzeń, bo 4%, trafia jednak na wysypiska śmieci. Większość z nich (44%) leży nieużywana w domu. Pozostałe zyskują nowe ,,życie": jedna czwarta starych telefonów trafia do znajomych i członków rodziny właścicieli, a 16% użytkowników sprzedaje używane urządzenia, w szczególności na rynkach wschodzących.

Z ankiety wynika, że telefony oddaje do recyklingu tak mało osób głównie dlatego, że większość po prostu nie wie o takiej możliwości. Tymczasem potencjalnie 80% dowolnego urządzenia Nokia nadaje się do powtórnego przetworzenia, a cenne materiały można wykorzystać do wytwarzania nowych produktów, takich jak czajniki, ławki parkowe, plomby dentystyczne, a nawet saksofony i inne instrumenty muzyczne. W skali globalnej połowa respondentów nie wiedziała, że telefony można w ten sposób przetwarzać. Poziom świadomości tego faktu był najniższy w Indiach (17%) oraz Indonezji (29%), a najwyższy w Wielkiej Brytanii (80%) oraz Finlandii i Szwecji (66%).

Przedstawiciele Nokii tak komentują sytuację: ,,Dzięki najlepszym technologiom odzysku nic się nie marnuje. Od 65 do 80 % każdego urządzenia Nokia nadaje się do recyklingu. Tworzywa sztuczne, których nie można przetworzyć powtórnie, spala się w celu uzyskania energii do procesu recyklingowego, a inne materiały są przetwarzane i stosowane w materiałach budowlanych. W ten sposób nic nie trafia na wysypisko śmieci".

Wielu respondentów, którzy nawet wiedzieli o tym, że urządzenie nadaje się do recyklingu, nie wiedziało, co należy w tym celu zrobić. Dwie trzecie stwierdziło, że nie wie, jak oddać do recyklingu niepotrzebne urządzenie, a 71% nie wiedziało, gdzie to można zrobić.

Nokia prowadzi punkty zbiórki niepotrzebnych urządzeń mobilnych w 85 krajach na całym świecie. W Polsce Autoryzowane Punkty Sprzedaży i Serwisu Nokia Care przyjmują telefony i akcesoria Nokia do recyklingu.

 

 

 

 

 

 

 

nokia, telefony, recyckling
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie