Nowe przeznaczenie zegarów atomowych

Nowe przeznaczenie zegarów atomowych

Fot. vitroid/sxc.hu
Zegary atomowe mogą, oprócz dokładnego mierzenia czasu, służyć także do symulowania zjawisk kwantowych - informuje New Scientist. Atomowe zegary mogą nawet pomóc rozwiązać problemy fizyki kwantowej zbyt skomplikowane dla symulacji komputerowych.

Zegary atomowe to najdokładniejsze znane ludzkości przyrządy do mierzenia czasu. O ich działanie oparta jest obowiązująca definicja sekundy. Takie zegary odmierzają bardzo regularne wibracje atomów.

Zespół z laboratorium JILA pod przewodnictwem Any Marii Rey pracował z zegarem atomowym opartym o atomy strontu, których wibracje wywoływano wiązkami laserowymi. W celu wzmocnienia sygnału zegara naukowcy zwiększyli liczbę atomów w środku, co zmniejszyło dokładność mechanizmu, ze względu na wzajemne interakcje dodatkowych atomów. Badacze zdali sobie sprawę, że w ten sposób można wykorzystać zegary atomowe do innych celów. - Fakt, że częstotliwość zmienia się wraz z liczbą atomów, jest bardzo zły. Ale to także narzędzie - powiedziała Rey.

Badacze zauważyli, że porównanie zachowania atomów strontu w stanie podstawowym i pod działaniem lasera może symulować zjawiska kwantowe, które rządzą zachowaniem elektronów w magnesach. Ta metoda symulacji może pomóc wyjaśnić, jakie procesy kwantowe rządzą takimi zjawiskami, jak magnetyzm.

- Wyniki są fascynujące - powiedział Mikhail Lukin z Uniwersytetu Harvarda, niezaangażowany w badanie. Te badania mogą poskutkować nowymi, fundamentalnymi odkryciami w dziedzinie dynamiki kwantowej - dodał.

technologie, atom, zegar, kwant
PAP
Czytaj także
Polecane galerie