Nowy patent RIM pozwoli na szybkie przeglądanie internetu niezależnie od technologii sieciowej?

Nowy patent RIM pozwoli na szybkie przeglądanie internetu niezależnie od technologii sieciowej?

Przeglądanie internetu na terminalach BlackBerry jeszcze do niedawna zdecydowanie nie należało do szczególnie przyjemnych. Na szczęście wraz z premierą BlackBerry OS 7 wszystko stało się wyraźnie lepsze, a BlackBerry 10 powinien przynieść w tej kwestii kolejną, jeszcze bardziej widoczną zmianę. Nie oznacza to jednak, że Research In Motion zaprzestał już prób udoskonalenia swoich aplikacji internetowych i poprawienia prędkości, z jakimi dostarczają nam one dane, co potwierdza jeden z najświeższych wniosków patentowych złożonych przez kanadyjską firmę.

Nowe rozwiązanie Research In Motion mogłoby przypaść do gustu szczególnie osobom często podróżującym i w czasie swoich podróży odwiedzającym miejsca o bardzo zróżnicowanym zasięgu internetu bezprzewodowego. Korzystając bowiem ze specjalnych serwerów proxy, dzięki informacji wysyłanej przez nasz smartfon i zawierającej dane na temat rodzaju połączenia (GPRS, EDGE, 3G, 4G, WiFi, etc), możliwe byłoby odpowiednie dostosowanie (czytaj: kompresja) treści w zależności od naszych aktualnych możliwości. W rezultacie strony internetowe mogłyby wczytywać się teoretycznie z taką samą prędkością zarówno przy transmisji w technologii EDGE, jak i 3G. Oczywiście wiązałoby się to np. z obniżeniem jakości grafik i innych podobnych elementów, ale prawdopodobnie nikt szczególnie nie narzekałby na taki stan rzeczy.

Do tej pory terminale RIM słynęły z niewielkiej ilości pobieranych średnio danych oraz wysokiego poziomu kompresji, jednak w pewnym momencie technologie przygotowane przed wieloma laty stały się nieco przestarzałe, wymagając tym samym odpowiednio nowoczesnych następców lub po prostu sporej aktualizacji. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie w dużej mierze dzięki nim internet w ramach usług takich jak BIS (BlackBerry Internet Service) może być pozbawiony praktycznie wszelkich ograniczeń.

Nie wiadomo niestety na razie czy takie rozwiązanie doczeka się w ogóle wdrożenia w rzeczywistości. Jeśli tak, może to być kolejny niezwykle ciekawy krok w kierunku uczynienia z BlackBerry 10 systemu naprawdę wyjątkowego pod wieloma względami i oczywiście wykorzystania istniejącej już infrastruktury sieciowej Research In Motion.

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie