Nowy szpieg na Androida

Częstochowa, 10 sierpnia r. - Kaspersky Lab przedstawia lipcowy raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na komputerach użytkowników oraz w Internecie.

 

 Mobilne wersje trojanów
Wraz z rozwojem ochrony transakcji bankowych online cyberprzestępcy coraz częściej zastępują trojany działające na komputerach użytkowników wersjami mobilnymi, aby zwiększyć szanse na kradzież pieniędzy z kont swoich ofiar.W lipcu analitycy z Kaspersky Lab wykryli nową wersję mobilnego trojana szpiegującego ZitMo (tzw. ZeuS in the Mobile), która potrafi kraść kody mTAN - jednorazowe hasła wykorzystywane podczas dokonywania zdalnych transakcji, wysyłane klientom banków za pośrednictwem SMS-ów. Mobilna wersja niesławnego trojana ZeuS została już wykryta na platformach Symbian, Windows Mobile oraz BlackBerry, a w lipcu do listy celów tego szkodnika dołączyły urządzenia z Androidem.

Jeżeli komputer użytkownika jest zainfekowany ZeuSem, a na telefonie znajduje się trojan ZitMo, cyberprzestępcy mają dostęp do konta bankowego ofiary i mogą przechwycić jednorazowe hasła transakcji wysyłane użytkownikowi przez bank. W takiej sytuacji nawet uwierzytelnienie przy użyciu SMS-owych kodów jednorazowych nie ochroni pieniędzy ofiary przed kradzieżą z konta bankowego.

PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie