Papier wielokrotnego użytku

Papier wielokrotnego użytku

Fot. PAP/EPA

W należącym do Xeroksa Palo Alto Research Center (PARC) powstał papier do drukarek, który można wielokrotnie używać.

Zawiera on specjalne molekuły, które reagują na ultrafioletowe światło emitowane przez listwę drukującą drukarki. W ten sposób powstaje wydruk. Jednak po 24 godzinach molekuły wracają do swojego poprzedniego stanu i litery zanikają. Papier można wykorzystać więc ponownie.

Przedstawiciele PARC mówią, że nowy papier przyda się przede wszystkim w biurach, gdzie drukuje się olbrzymie ilości dokumentów używanych jedynie przez kilka minut. W wielu firmach dzieje się tak np. z pocztą elektroniczną, która jest przenoszona na papier, czytana, a później kartka trafia do kosza.

Zauważyliśmy, że gwałtownie rośnie liczba dokumentów drukowanych w biurach. Pracownicy używają ich jednak tylko przez godzinę lub dzień, a później wyrzucają kartkę. Czasem bywa nawet tak, że wydruk trafia do kosza i wówczas, gdy przyda się następnego dnia. Później jest ponownie drukowany. Gdy mamy dokument w wersji elektronicznej łatwo jest do niego dotrzeć i ponownie go wydrukować - mówi Paul Smith z Xerox Canada.

Konkurent Xeroksa, firma Lexmark, przeprowadziła ostatnio badania, z których wynika, że aż 20% dokumentów drukowanych w biurach nigdy nie zostaje przeczytanych lub też trafiają do śmieci w ciągu pięciu minut po wydrukowaniu.

Nowy papier opracowany przez PARC traci swoje właściwości po około 100-krotnym użyciu. Obecnie jego największymi wadami są niemożność jego użycia gdy zostanie podarty lub zmięty oraz możliwość druku tylko w czerni.

Nie wiadomo, kiedy papier trafi na rynek.

xerox, papier, drukarka, parc
Czytaj także
Polecane galerie
Adinowak91
83.3.53.* 2017-10-30 15:20
Gdy ostatnio szukałem jakiegoś papieru do biura znalazłem stronę z ekologicznym papierem: http://www.zielonebiuro.com/pl/c/Ekologiczny-papier-biurowy/14. Zamówiłem go i wielkiej różnicy między tym a normalnym nie ma.
Artur 555
212.76.37.* 2008-05-28 13:58
Wiem ze w Xeroxie jest cos takiego,zreszta nawet obiło mi sie o uszy ze to Xerox wymyslił.Jednak ta technologia dostępna jest w droższych drukarkach gdzie cena ich zaczyna sie od 8500 ale koszty wydruku sa mniejsze wiec wszystko sie szybko wyrównuje.
antipolimer
83.31.37.* 2008-05-05 15:28
xerox jest zdecydowanie liderem na rynku drukarek, szczegolnie biorac pod uwage stosunek ceny do jakosci wydruku i ich niezliczona ilosc pomyslow na ekologiczne drukowanie. papier to kolejny przyklad na to jak madra to jest marka. mysle, ze to juz czas, by inni szli w slady xeroxa, bo nasze srodowisko sypie sie na naszych oczach.