Piąte urodziny AutoMapy

ilustracja 5 marca AutoMapa rozesłała komunikat prasowy, z okazji swych piątych urodzin. Poza standardowym wstępem promującym ów program, znalazło się tam również kalendarium, które może Was zainteresować - co i kiedy działo się w świecie AM w ciągu tych ostatnich pięciu lat.

"... Pojawienie się AutoMapy w 2003 roku było rewolucją na polskim rynku motoryzacyjnym. Wtedy też, polscy kierowcy po raz pierwszy mogli doświadczyć, jak wygodnie można podróżować bez papierowych map. Przez pięć lat obecności na rynku AutoMapa stała się synonimem jakości, dokładności i precyzji nawigacji, co znalazło swoje odzwierciedlenie w rosnącej z roku na rok sprzedaży oraz największej w Polsce liczbie użytkowników, która przekroczyła już 200 tysięcy ...""... Teraz AutoMapa to zdecydowanie więcej, niż zwykła nawigacja samochodowa. To osobisty asystent każdego kierowcy, bez którego ciężko dziś wyobrazić sobie wygodną jazdę. Jedyna na rynku w pełni punktowa baza numerów adresowych dokładnie odzwierciedlająca adres poszukiwanego obiektu, którą można połączyć z kontaktami w urządzeniu PDA ułatwia dojechanie do znajomych bez konieczności każdorazowego wpisywania adresu. Codziennie aktualizowana przez portal społecznościowy miplo.pl ponad 220 tysięczna baza punktów użytkownika (POI) zawiera nie tylko bazę fotoradarów, niebezpiecznych miejsc, czy stacji benzynowych, ale również bazy hotelowe, gastronomiczne i inne, zgromadzone w ponad 850 kategoriach tematycznych.


- Jednym z kluczy do sukcesu AutoMapy jest umiejętne wykorzystanie doświadczenia, które zdobyliśmy przez te pięć lat oraz uważne wsłuchiwanie się w oczekiwania naszych Klientów.– mówi Jędrzej Szynkarczuk, dyrektor marketingu AutoMapy.

Doświadczenie, które przez pięć lat działania udało się zdobyć, znajdzie swoje odzwierciedlenie w nowej AutoMapie 5.0, która już wkrótce pojawi się na rynku wyznaczając nową definicję jakości nawigacji. Prace nad nią objęły konsultacje z użytkownikami na bezprecedensową dotąd skalę (w ankiecie i testach wzięło udział blisko 13 tysięcy osób).

W kolejne pięciolecie wchodzimy z przekonaniem, że ciągłe doskonalenie produktu i podnoszenie jakości jest kluczem do tego, by nasi Klienci byli zadowoleni z wyboru i okazanego nam zaufania.

--
O AutoMapie:
AutoMapa jest pierwszym systemem nawigacji satelitarnej, który zawiera trójwymiarowe wizualizacje budynków w aż 34 miastach Polski, co lokuje go w ścisłej światowej czołówce samochodowych systemów nawigacyjnych. Umożliwia z niespotykaną dotąd precyzją nawigację zarówno po polskich jak i europejskich drogach. Jako jedyna spośród dostępnych na rynku rozwiązań zawiera dokładne punkty adresowe budynków w Polsce. Ponad 100 tysięcy miejscowości i ponad 220 tysięcy dokładnie opisanych Punktów Użyteczności Publicznej (POI) oraz unikatowe, trójwymiarowe wizualizacje budynków ułatwiające kierowcy orientację w terenie sprawiają, że AutoMapa niezmiennie od pięciu lat pozostaje najbardziej zaawansowanym systemem nawigacji samochodowej dostępnym na polskim rynku. Szczegółowe informacje na temat systemu nawigacji AutoMapa znajdują się pod adresem www.AutoMapa.pl


-------------------------------------------------------

AutoMapa - Kalendarium

Rok 2003

styczeń
* Debiut rynkowy AutoMapy - pierwszego polskiego systemu nawigacji GPS. W wersji 1.0 dostępny jest plan Warszawy oraz bezpłatny dodatek w postaci Bazowej Mapy Polski. Wkrótce pojawia się również plan drugiego miasta -Poznania.

marzec
* AutoMapa trafia na półki sklepowe jako pierwszy polski system nawigacji GPS

czerwiec
* Na rynku pojawia się pierwsza cyfrowa mapa Polski - AutoMapa 50k.

lipiec
* AutoMapa zostaje rozbudowana o mechanizmy automatycznie przełączające i integrujące mapę Polski 50K z planami miast.

październik
* AutoMapa, zostaje wybrana najlepszym produktem roku 2003 na IX Międzynarodowych Targach Geoinformatycznych GEA 2003 w Warszawie.

* Na rynku pojawia się nowa wersja AutoMapy oznaczona symbolem 2.3. Zawiera najważniejsze nowe odcinki głównych dróg w tym m.in. obwodnice Białobrzegów i Ostrowi Mazowieckiej, jak również pierwszą wersję bazy POI (Punktów Użyteczności Publicznej). Równocześnie ukazują się również nowe wersje map dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Poznania.


Rok 2004

styczeń
* AutoMapa jest dostępna w sieci sprzedaży Polskiej Telefonii Cyfrowej ERA GSM

luty
* Na rynku pojawia się AutoMapa 3.0 zawierająca wiele udogodnień, m.in nowe komunikaty głosowe (w tym obcojęzyczne), 10-cio krotnie szybszą procedurę auto-korekty trasy czy możliwość wyboru platformy sprzętowej (PocketPC, Tablet lub komputer PC). Pojawia się plan Trójmiasta zawierający 2000
kilometrów dróg z pełnym opisem ograniczeń w ruchu drogowym oraz blisko 50 000 adresów budynków.

marzec
* Na rynku pojawia się zestaw map pod nazwą Polska XL zawierający mapę Polski w wersji 50k oraz szczegółowe miast: Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Trójmiasta.

maj
* AutoMapa zostaje wzbogacona o mapę Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) oraz Łodzi. Są to najbardziej aktualne i najbardziej precyzyjne mapy tych regionów jakie zostały wydane. AutoMapa GOP zawiera m.in. ponad 200 000 budynków narysowanych na podstawie zdjęć lotniczych i opatrzonych adresami oraz ponad 3000 obiektów użyteczności publicznej. AutoMapa GOP pokrywa obszar ponad 3000 km kwadratowych i zawiera szczegółowe plany następujących miast: Będzin, Bytom, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze. AutoMapa Łodzi zawiera 53 000 budynków z adresami i ponad 800 obiektów użyteczności publicznej.

lipiec
* AutoMapa została wzbogacona o mapy Bydgoszczy, Lublina i Szczecina. Zawiera również obrysy budynków, adresy oraz bogatą bazę obiektów użyteczności publicznej.

październik
* AutoMapa zostaje wzbogacona o mapy Białegostoku, Kielc, Olsztyna, Rzeszowa i Zakopanego, które zawierają łącznie ponad 55 tys. adresów i blisko 2 tys. km dróg.


Rok 2005

luty
* AutoMapa zawiera 657 tys. adresów w miastach, w których mieszka łącznie 30% Polaków. Oprócz 38 miast z dokładnymi adresami AutoMapa w wersji XL zawiera nazwy ulic w kolejnych 405 miastach i pozwala ustalić dokładny adres lub nazwę ulicy w 443 miastach zamieszkanych przez 55% mieszkańców Polski. Sieć nawigacyjna AutoMapy obejmuje 451 tys. km dróg podzielonych na 9 kategorii, 42.3 tys. miejscowości, 24.5 tys. punktów użyteczności publicznej, 137 tys. km rzek, 20 tys. jezior, 94.5 tys. km2 lasów, 29.9 tys. km linii kolejowych.

* Na rynku pojawia się AutoMapa w wersji 3.7 wzbogacona o 6 nowych szczegółowych planów miast: Bielska-Białej, Częstochowy, Gorzowa Wlkp., Opola, Płocka i Radomia. Plany te zawierają łącznie prawie 80 tys. adresów przypisanych do poszczególnych budynków, blisko 2 tys. punktów użyteczności publicznej i ponad 3 tys. km dróg.

marzec
* Na rynku pojawia się AutoMapa 3.8, w której pojawiła się m.in możliwość głosowego ostrzegania o zbliżaniu się do fotoradaru, radaru, miejsca częstych wypadków lub dowolnego innego wybranego przez użytkownika miejsca. Użytkownik może określić nie tylko kategorię obiektu ale również odległość i kąt widzenia obszaru w którym sygnalizowane są obiekty na drodze.

maj
* Powstaje pierwszy portal społecznościowy POI.Mobilne.net wykorzystujący możliwość dodawania własnych pozycji do bazy punktów zawartych w programie AutoMapa. Baza zawiera lokalizacje punktów związanych z rozrywką i rekreacją (np. lodowiska, parki narodowe), katalogi obiektów użytkowych (np. sklepy,serwisy samochodowe) oraz informacje o drogach (np. progi zwalniające, "wieczne korki"). Serwis stworzyli użytkownicy AutoMapa dla użytkowników AutoMapy. Pojawia się również możliwość automatycznej synchronizacji punktów z bazą POI.Mobilne.net.

lipiec
* AutoMapa zawiera 600 miejscowości z pełną siatką dróg i nazwami ulic, 667 tys. adresów, 918 tys. budynków, 451 tys. km dróg podzielonych na 9 kategorii, 42.3 tys. miejscowości, 28 tys. punktów użyteczności publicznej, 137 tys. km rzek, 20 tys. jezior, 94.5 tys. km2 lasów, 29.9 tys. km linii kolejowych. Do listy szczegółowych planów miast dołączyły Nowy Sącz i Zielona Góra.

grudzień
* Na rynku pojawia się AutoMapa 3.9 zawierająca m.in. blisko pół miliona km dróg, 930 planów miejscowości z nazwami ulic, 750 tys. adresów, ponad 46 tys. miejscowości i ponad milion obrysów poszczególnych budynków w całej Polsce. Dodatkowo, AutoMapa wzbogaciła się o automatyczną obsługę poziomego oraz kwadratowego ekranu stosowanego w najnowszych modelach PocketPC, oraz została przystosowana do pracy na urządzeniach z nową wersją Windows Mobile 2005.


Rok 2006

kwiecień
* Liczba miejscowości w AutoMapie przekroczyła 52 tys. Pełna informacja nawigacyjna obejmuje ponad tysiąc miejscowości (w tym niemal wszystkie miasta Polski - 810 na ogólną liczbę 889). Nazw ulic brakuje już tylko w 42 miastach. Na mapie Polska 50k pojawiło się ponad 100 tys. nowych adresów punktowych zwiększając ogólną liczbę adresów na mapie Polska XL do ponad 850 tys. Liczba punktów POI wzrosła do 56 tyś czyli o ponad 20 tys.

maj
* AutoMapa i Plus GSM wprowadzają na rynek zestaw iPlus pilot - kompletny zestaw do nawigacji zintegrowany z urządzeniem PDA.

wrzesień
* AutoMapa zawiera już ponad 1.1 tys nawigacyjnych planów miejscowości, w tym już 865 dokładnych planów miast spośród ogólnej liczby 889 miast w Polsce czyli do 100% miast brakuje już tylko 24 miast. Liczba obrysów budynków osiągnęła 1.5 mln a liczba punktowych adresowych 1.1 mln. Ponadto mapy zawierają m.in. poprawione przebiegi dróg numerowanych na podstawie nowych rozporządzeń, liczne poprawki w warstwie miejscowości i kolei oraz korektę przebiegu dróg w ponad 200 miastach. Głosem AutoMapy zostaje znany kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc.

grudzień
* AutoMapa to już ponad 1.6 miliona budynków i 1.2 miliona dokładnych punktów adresowych. Plany nawigacyjne objęły swym zasięgiem 1 250 miejscowości, w tym 890 miast czyli wszystkie istniejące w Polsce. Łącznie, w ciągu ostatnich dwóch lat, ilość informacji zawartych w AutoMapie uległa podwojeniu. Liczba punktów użyteczności publicznej (POI) wzrosła do 60 406, a kolejne 53 tyś POI znaleźć można w serwisie poi.mobilne.net tworzonym przez użytkowników AutoMapy.


Rok 2007

styczeń
* Wdrożenie Targeo - systemu monitoringu opartego o silnik mapowy AutoMapy - otrzymało tytuł "Innowacji Roku 2006" przyznany przez Amerykańską Izbę Handlową (American Chamber of Commerce) w Polsce. Targeo znalazło się w gronie takich potentatów jak Pratt & Whitney - producent silników samolotowych (m.in. do F-16) oraz US Pharmacia - czołowy producent leków na świecie, które zostały uhonorowane nagrodami w kategorii Inwestycja oraz Przedsiębiorca Roku.

luty
* Ruszyła pierwsza internetowa wyszukiwarka dokładnych adresów w ramach serwisu www.Targeo.pl. Serwis działa w oparciu o mapy cyfrowe AutoMapy i jako jedyny na rynku umożliwia wyszukiwanie adresów z pełną dokładnością pokazując precyzyjne położenie poszukiwanego adresu - również z pokazaniem kształtu budynku.

maj
* Krzysztof Hołowczyc oficjalnie zaprezentował nową wersję AutoMapy oznaczoną symbolem 4 zawierającą m.in 1,6 mln dokładnych punktów adresowych oraz możliwość nawigacji w systemie 3D naśladującym naturalną perspektywę.

czerwiec
AutoMapa wygrywa test nawigacji samochodowych przygotowany przez redakcję pisma Komputer Świat i zostaje wyróżniona znakiem: „JAKOŚĆ – Komputer Świat zwycięzca”

wrzesień
* Na rynku pojawia się AutoMapa 4.1 zawierająca m.in ulepszone algorytmy wyświetlania tras, zwłaszcza optymalnych, liczne rozszerzenia komunikatów nawigacyjnych, zwiększoną dokładność współrzędnych GPS, jeszcze dokładniejsze obrysy budynków dokładność obrysów budynków, nazwy akwenów wodnych itp. AutoMapę Europy wzbogacono o mapy: Albanii, Bośni, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Serbii i Słowenii.

listopad
* Powstaje serwis Miplo.pl, będący nowym wcieleniem popularnego serwisu poi.mobilne.net. Jest to najnowszy lokalizator internetowy zawierający bazę ponad 100 tysięcy punktów użyteczności publicznej. Dzięki oprogramowaniu MiploSync użytkownicy AutoMapy mogą pobierać oraz aktualizować informacje o POI.

grudzień
* Na rynku pojawia się AutoMapa 4.5 z budynkami 3D w 34 miastach. Nowa wersja to również najdokładniejsza w Polsce baza punktów adresowych oraz ponad 200 tysięcy punktów użyteczności publicznej (POI) i ponad 100 tysięcy miejscowości.


Rok 2008

luty
* AutoMapa przekracza liczbę 200 tysięcy użytkowników i jest niezmiennie od 5-ciu lat najczęściej wybieraną nawigacją w Polsce..."
PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie