Pokażą drony, roboty i łazika marsjańskiego

Pokażą drony, roboty i łazika marsjańskiego

Fot. Flou-Net/Flickr

Kilkanaście samolotów bezzałogowych będzie można zobaczyć dziś w Krakowie podczas Droniady czyli pokazów organizowanych w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jutro na Rynku Głównym zaplanowano prezentację robotów lądowych, m.in. łazika marsjańskiego Hyperion.

Pokazy to część konferencji Pięć żywiołów. Wolność - informacja - bezpieczeństwo. Jej uczestnicy: osoby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe prawnicy, samorządowcy, wojskowi, przedstawiciele służb, przedsiębiorcy i naukowcy dyskutują jak zaplanować wydatki na bezpieczeństwo, jak pogodzić bezpieczeństwo obywateli z ochroną ich prywatności, jakie zagrożenia pojawiają się wraz z rozwojem systemów sterownych cyfrowo.

Chcemy, by bezpieczeństwo nie kojarzyło się wyłącznie z nakładami na zakup nowej broni, ale by zwracać uwagę na społeczną akceptację technik informacyjnych. To podatnicy powinni akceptować, że państwo inwestuje w obszar nowych technologii - mówił prezes organizującej konferencję Fundacji Instytut Mikromakro Sławomir Kosieliński.

Podczas wtorkowej Droniady w Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie można zobaczyć m.in. miniaturowy samolot rozpoznawczy BSR Orbiter z Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego w Mirosławcu, którego start odbywa się z wyrzutni, a lądowanie na spadochronie. Będą prezentowane także skonstruowany na Politechnice Rzeszowskiej Hexacopter, który umożliwia filmowanie obiektów z lotu ptaka oraz samolot Hummer V2 - dzieło Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej - maszyna ta jest przystosowana do zrzutu ładunków humanitarnych. Bardzo widowiskowa ma być próba precyzyjnego zrzutu z powietrza paczki i umieszczenia jej w paczkomacie.

W środę na Rynku Głównym odbędzie się Parada Robotów. Prezentowane będą m.in. łaziki marsjańskie Hyperion1 i Hyperion2 dzieło Koła Naukowego Robotyków Politechniki Białostockiej, dwukrotnie nagradzane pierwszym miejscem w zawodach University Rover Challenge w USA w 2013 i 2014, robot wojskowy Talon wykorzystywany podczas misji wojskowych w Afganistanie i Iraku, sześcionożny robot kroczący skonstruowany przez Koło Naukowe Integra na AGH.

Pokażemy możliwości robotów - profesjonalnych i tworzonych przez studentów. W Polsce powstają bardzo ciekawe konstrukcje i rozwiązania i mamy bardzo dojrzałe zespoły konstruktorów - podkreślił Zbigniew Mazurkiewicz, były żołnierz Wojsk Specjalnych, a obecnie konsultant jednej z firm zajmujących się szkoleniami w zwalczaniu zagrożeń.

Organizatorem konferencji Pięć żywiołów. Wolność - informacja - bezpieczeństwo jest Fundacja Instytut Mikromakro przy współpracy z Collegium Civitas. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Współorganizatorem Droniady jest Muzeum Lotnictwa Polskiego - instytucja kultury Województwa Małopolskiego.


robot, dron, łazik marsjański
PAP
Czytaj także
Polecane galerie