Polacy w Marketplace

Każdy system operacyjny może liczyć na powodzenie wtedy i tylko wtedy jeśli oferuje duży wybór najróżniejszego oprogramowania. Już dawno przekonali się o tym producenci mobilnych platform oraz sprzętu wprowadzając do obiegu zarówno autorskie oprogramowanie jak również serwisy mające ułatwić dostęp do wszelakiego oprogramowania. Podobną drogą musiał pójść i Microsoft, którego serwis Marketplace przeżywa okres młodzieńczego wzrostu.  Wraz z pojawieniem się nowej platformy systemowej Windows Phone 7 do rywalizacji stanęli deweloperzy, którzy korzystając z różnych technik i narzędzi przygotowują dla nas oprogramowanie. Serwis Marketplace zainteresował również Polaków, którzy pod względem zdolności programistycznych nigdy nie pozostawali w tyle za resztą Świata. Ponad 70 zgłoszeń napłynęło już z Polski od firm, studentów i innych, indywidualnych twórców.

 

Jeśli chodzi o firmy - w dużej mierze to startupy. Firmy zakładane przez studentów lub ludzi zajmujących się tym hobbystycznie, jednak na profesjonalnym poziomie. Porównując liczby trudno mówić o rywalizacji pomiędzy Marketplace, Android Market i AppStore. Na zbudowanie bazy aplikacji potrzebny jest czas - trochę ponad dwa miesiące na to nie wystarczą. Najwięcej jest jednak gier - liczba dochodzi już do 1000 sztuk i ciągle rośnie. Ten fakt ma świadczyć o tym, że oprócz smartfonu mamy do czynienia z przenośną konsolą gier. Podobnie zresztą jak w przypadku iPhone'a, który ilością gier i ich grywalnością jest lata świetlne przed Androidem. Microsoft za pomocą Xboxa pokazał , że na rynku gier potrafi odnieść sukces. Teraz sukces "stacjonarnej" konsoli trzeba przenieść na platformę mobilną. Zakończmy jednak temat gier, ponieważ nie tylko one są obecne w Marketplace (choć moim zdaniem są jego siłą napędową). 

Zanim przyjrzymy się trzem wybranym przeze mnie polskim firmom produkującym oprogramowanie dla systemu Windows Phone 7 warto wspomnieć jakie warunki muszą  spełnić programiści, aby ich praca mogła ujrzeć światło dzienne. Do dyspozycji programistów udostępniony został zestaw narzędzi, który bezpłatnie może pobrać każdy. Polacy znaleźli się w grupie 16 krajów, które mogą zgłaszać swoje aplikacje do Marketplace - liczba krajów niebawem się rozszerzy. Dostęp do samego serwisu nie jest darmowy. Mowa oczywiście o dostępie dla deweloperów, którzy jeśli chcą zarobić na swojej pracy, to oprócz własnego czasu muszą zainwestować we wpisowe fee. Bezpłatnie w serwisie mogą publikować tylko studenci, którzy po potwierdzeniu swojego statusu żyją według uprzywilejowanych praw. Dla polskiego grona deweloperów uruchomiony został adres mailowy wp7pl@microsoft.com, pod którym dostępna jest pomoc techniczna. 

Endomondo Sports Tracker

Biegasz, jeździsz na rowerze lub uprawiasz inną dyscyplinę? Oto Twój osobisty trener w telefonie wykorzystujący technologię GPS. Wśród aplikacji stworzonych przez Polaków dla Windows Phone 7 program ten szczególnie się wyróżnia. Sports Tracker to aplikacja dla sportowców. Zarówno zawodowców jak i amatorów lubiących wymieniać się rekordami z treningów. Aplikacja pozwala na rejestrowanie wszystkich aktywności sportowych, np. bieganie, jazda na rowerze, narciarstwo, żeglarstwo, itp.Pomysłodawcą oraz twórcą aplikacji jest Piotr Długosielski, polski olimpijczyk, mistrz Świata w sztafecie w biegu na 400 metrów, a obecnie dyrektor polskiego oddziału Endomodo.
Na ekranie smartfonu zobaczymy m.in. aktualne tempo, średnią prędkość, spalone kalorie, a już wkrótce nawet tętno. Aktualną pozycję można przeglądać na zintegrowanej z oprograwowaniem mapie Bing. Aplikacja jest multiplatformowa, co oznacza, że oprócz WIndows Phone 7 możemy znaleźć odpowiedniki na inne platformy mobilne. 

Endomondo Sports Tracker będzie rozwijany na platformę WP7, zostając wzbogacony wkrótce m.in. o takie funkcje jak:

- Peptalk (informacja wprowadzana na stronie przez znajomego (tak jak sms), następnie przetwarzany na komunikat głosowy, który użytkownik słyzy podczas treningu, np. "Biegnij szybciej, powodzenia!"
- Integracja z monitorem pracy serca działającym w technologii Bluetooth
- Statystyki
- Integracja z odtwarzaczem audio w telefonie
- Ustawianie celu (czas lub dystans do pokonania)
 

 

 

Podsumowując  Endomondo Sports Tracker to narzędzie dla sportowca - gadżeciarza, który aktywny wypoczynek łączy z nowoczesną technologią. Program globalnie zaliczył już ponad milion pobrań (łącznie dla wszystkich platform) przez ponad 600 000 użytkowników. 

JOJO Mobile

Drugim ciekawym przedstawicielem polskiego nurtu programistycznego jest firma JOJO Mobile. JOJO Mobile jest producentem gier i programów dla użytkowników platform mobilnych. Firma skupiła się na tworzeniu rozwiązań na nową platformę Windows Phone 7. Rynkiem na który w pierwszej kolejności tworzone są aplikacje jest rynek Amerykański ale dzięki temu iż każda aplikacja lokalizowana jest przynajmniej w 3 językach otwarte są także rynki hiszpańskojęzyczne oraz kraje Europy.

Jojo Mobile jest projektem startup stworzonym przez grupę osób, dla których technologie mobilne to nie tylko ciężka praca ale także hobby oraz realna wizja przyszłości . Wciąż rosnący potencjał urządzeń mobilnych oraz łatwość dostępu do różnego rodzaju usług za pośrednictwem smartphonów pokazuje iż rynek urządzeń mobilnych będzie cały czas się rozwijał. Można przyznać, że JOJO Mobile jest pod pewnym względem pionierem, dlatego, że jest pierwszą polską firmą działającą w serwisie Microsoft Marketplace posiadającą na dzień dzisiejszy kilkanaście zgłoszonych projektów, które sukcesywnie pojawiają się w sprzedaży. Zakładane jest iż jeżeli tempo prac zostanie utrzymane to w pierwszym roku działalności firma będzie oferowała ponad 100 pozycji w swoim portfolio, które to będą dostępne dla wszystkich użytkowników platformy Windows Phone 7. Firma faktycznie działa prężnie - w sobotę do kolekcji w Marketplace dołączyła kolejna pozycja - Lost in maze.

Firma w swoim portfolio posiada przygotowane aplikacje z różnych obszarów. Dywersyfikacja rynku pozwoli zaistnieć na wielu obszarach i poszerzyć grono odbiorców. Projektami są gry i programy tworzone w technologii Silverlight ale również na platformie XNA znanej posiadaczom Xbox'ów. 
"Niszą na rynku, gdzie chcemy zaistnieć są aplikacje mobilne dla dzieci. Uważamy iż telefon staje się takim gadgetem, którym łatwo zająć małe dziecko przez chwilę. Telefon ten musi posiadać odpowiedni kontent ( na pewno nie biznesowy) więc staramy się aby dostarczać jak najbardziej kolorowe, zajmujące a jednocześnie proste produkty."
Firma JOJO Mobile uważa iż posiadając szeroki wachlarz produktów odpowie potrzebom użytkownika końcowego, ponadto duża oferta produktowa gier i programów zapewni także dostawcom usług telekomunikacyjnych szybką monetyzację ruchu internetowego oraz usług przez nich oferowanych.
JOJO Mobile współpracuje z polskim oddziałem Microsoft.

Co zatem ciekawego znajdziemy w serwisie Marketplace oznaczone jako made by JOJO Mobile? Grą, która zajmie malucha na długi okres jest ,,Stamp magic world". Jest to zbiór kolorowych obrazów, na które nakłada się bajkowe postacie. Są one umieszczane jak pieczątki - poprzez uderzenie palcem w ekran. Dziecko może tworzyć nowe barwne światy i bawić się ze swoimi rodzicami. ,,Link points" wymaga już większego zaangażowania. W grze trzeba połączyć odpowiednie punkty, aby powstał baśniowy bohater. Do dyspozycji mamy dwadzieścia postaci, które umieszczone na kolorowych tłach pozwalają dziecku nie tylko bawić się, ale także rozwijać zdolności artystyczne.

 

Dwie aplikacje - memory booster oraz Noah's ark mają zostać opublikowane w tym tygodniu w Marketplace. JOJO Mobile to jednak nie tylko aplikacje dla maluchów. W styczniu kolekcję programów i gier uzupełnią trzy pozycje, nad którymi trwają jeszcze prace graficzne. Będą to gry w technologii XNA i według naszych informacji będą to typowe "strzelanki". Memory booster jest unikalna z powodu takiego iż połączona jest z Facebookiem - każdy wynik z gry może zostać opublikowany na stronie użytkownika Facebooka ale także na stronie Faceboka dedykowanej grze.

 

Clever Software  

Kolejną, ostatnią firmą, którą chciałbym przedstawić jest firma Clever Software. Nazwa przekonuje, że powinniśmy mieć do czynienia z czymś ciekawym. Na stronie firmy możemy wyczytać: "Our mission is to, build software for active people so they can organize their valuable time and help them increase productivity." Robi się coraz ciekawiej. Obecnie w ofercie firmy znajdują się trzy ciekawe aplikacje, które faktycznie mogą ułatwić życie "przeciętnemu Kowalskiemu". A oto one.

CleverToDo - aplikacja do zarządzania zadaniami oparta na metodologii "Get Things Done" - typowy program do zarządzania zadaniami. Pozwala organizować czas i wykonywania zadań. Aplikacja opiera się na metodologii opracowanej przez Davida Allena - amerykańskiego specjalisty od spraw produktywności i zarządzania czasem. CleverToDo pozwala efektywnie zarządzać czasem oraz zadaniami, program jest płatny - pełna wersja kosztuje 3USD.

 

 

CleverTranslate - podręczny tłumacz oparty o usługi BingTranslate oraz GoogleTranslate. Aplikacja to do pracy potrzebuje aktywne połączenie internetowe, działa w ponad 30 różnych językach i pozwala na wybór dostawcy tłumacza.

  

CleverWorkCycle - aplikacja poprawiająca produktywność oparta na metodologi "Magic Work Cycle" - opracowanej przez Pana o nazwisku Chetan Surpur. 

 


Od twórców oprogramowania dowiedzieliśmy się jakie mają plany na przyszłość. W poczekalni pomysłów znajdują się takie pozycje jak m.in:

  • CleverRecorder - aplikacja przeznaczona do tworzenia notatek głosowych,
  • CleverNotes - aplikacja do tworzenia notatek synchronizowana z notatkami online to co jest obecnie na stronie głównej,
  • Spotter - gra w której wyszukujemy różnice na dwóch obrazkach.


Powyższe przykłady świadczą wyraźnie, że z powodzeniem można programować pod nową platformę. Osoby, które oczekują, że podzielę się informacjami ile zarobiły przedstawione firmy będą zawiedzione. Sam takich informacji nie posiadam. Niemniej jednak firmom życzymy jak najwyższych zarobków a klientom jak najtańszego oprogramowania. 

 

PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie