Poznajemy się z BlackBerry Passport - klawiatura.

Poznajemy się z BlackBerry Passport - klawiatura.

Zapewne wielu z was zastanawia się jak działa klawiatura w BlackBerry Passport. Co jakiś czas docierały do nas szczątkowe informacje na ten temat, jednak nigdzie nie można było zobaczyć jej działania w praktyce. Jako ,że prace nad przystosowaniem systemu operacyjnego do proporcji i rozmiarów ekranu Passport'a nie są jeszcze ukończone, producent postanowił w formie tekstowej przybliżyć nam działanie swojego nowego wynalazku.

Klawiatury fizyczne od zawsze stanowiły DNA smartfonów BlackBerry.
Lata doświadczeń, badań i testów, pozwoliły stworzyć jedne z najwygodniejszych klawiatur fizycznych na rynku. Jednak prezentując model Passport, postanowiono pójść o krok dalej, złamać kilka zasad i na nowo zdefiniować pojęcie wydajności i produktywności smartfona. W szczególności położono nacisk na działanie klawiatury, która ma pokazać nam, że istnieje jeszcze łatwiejszy sposób, aby zrobić więcej. Nowa, rewolucyjna klawiatura ma być nie tylko mechaniczna, ale też czuła na dotyk. Zaoferuje to nam zupełnie nowe doświadczenia z korzystania ze smartfona, ale też otworzy zupełnie nowe, niedostępne do tej pory, możliwości jego obsługi. Mówimy tutaj nie tylko o pisaniu dotykowym (w sensie dosłownym) na klawiaturze fizycznej, ale też o nowym sposobie obsługi różnych elementów systemu operacyjnego. Wykonując gesty na klawiaturze fizycznej, będziemy mogli jeszcze łatwiej nawigować przeglądarką internetową, przewijać wszelkiego rodzaju teksty , sterować aplikacjami, przewijać maile, ale też jeszcze precyzyjniej sterować kursorem, niż kiedykolwiek dotąd. I to wszystko nie odrywając dłoni od klawiatury i nie zasłaniając palcami ekranu. Klawiatura BB Passport jest zaprogramowana tak, aby potrafiła zinterpretować pewne gesty i wykonała odpowiednie polecenia, ale też potrafiła, w inteligentny sposób ,współpracować z klawiaturą ekranową.
Jakie to przyniesie korzyści dla użytkownika ?

Szybsze przewijanie :
Można używać klawiatury do nawigowania "w górę" i "w dół", aby przewinąć np. długi list , czy dowolny dokument, lub np. nawigować otwartą stronką internetową, używając do tego tylko klawiaturę fizyczną. Nie zasłaniając przy tym ekranu.

Bardziej intuicyjne sterowanie kursorem i wybór tekstu:
Dwukrotne pacnięcie w klawiaturę wywoła kursor, a następnie przeciągnięcie palcem po klawiaturze, pozwoli umieścić kursor dokładnie we właściwym miejscu. Zaznaczanie tekstu , tak samo, jak na starszych BlackBerry będzie realizowane poprzez przytrzymanie klawisza SHIFT (na ekranie) podczas przeciągania palcem po klawiaturze, aby rozszerzyć zaznaczenie.

Inteligentne, wirtualne klawisze kontekstowe:

W
irtualny rząd klawiszy na ekranie, zmienia się w zależności od kontekstu. Więc jeśli np. wpisujemy hasła, to na ekranie pojawi się automatycznie rząd klawiszy zawierający numery i symbole powszechnie stosowane w hasłach. (Tak jak na dołączonym zdjęciu). Jeśli piszemy e-mail, zostanie wyświetlony symbol "@", a podczas surfowania po sieci, zostaną wyświetlone odpowiednie znaki , potrzebne do wpisania np. adresu URL. Ten rząd klawiszy na ekranie dotykowym , jest inteligentny i będzie dostosowywał się automatycznie. Przy odrobinie praktyki, większość użytkowników Paszport'a , powinno nauczyć się go obsługiwać łatwo i szybko. Co potwierdzają pierwsze nieoficjalne recenzje.

Łatwiejsze stosowanie podpowiadanych słów:
Jak wiadomo system BlackBerry 10 podczas pisania na klawiaturze podpowiada nam w inteligentny sposób odpowiednie słowa, aby ułatwić nam pisanie. Pisząc na klawiaturze Passport'a, będziemy mogli wstawiać te słowa, nie odrywając palców od klawiatury, wykonując prosty gest "do góry". Da to nam doświadczenie bardzo podobne do tego, które jest stosowane w klawiaturach wirtualnych systemu BB10 (np. Z10, Z30)

Łatwiejsze usuwanie tekstu:
Wykonaliśmy jakiś błąd ?
Nie ma problemu, po prostu przesuwamy palcem do tyłu (gest w lewo), aby usunąć ostatnie słowo. Dokładnie tak samo jak na wirtualnej klawiaturze BB10.

Łatwe stosowanie językowych znaków akcentowych:
Przesuwając palcem w dół po klawiaturze fizycznej , a następnie lekko naciskając na przycisk, dodamy odpowiedni znak akcentowy.

To tylko niektóre z głównych zastosowań dotykowej klawiatury fizycznej w BlackBerry Passport.
A przecież takich zastosowań i gestów może być o wiele więcej. Wszystko zależy od pomysłowości developerów, którzy pisząc aplikację dla BB Passport , będą mieli dostępną całą powierzchnię klawiatury fizycznej jako jeden wielki gładzik. Producent obiecał też udostępnić zestaw odpowiednich API.

BlackBerry projektując Passport'a , postawiło sobie za cel , maksymalizację wydajności i jeszcze lepsze ułatwienie obsługi naszych smartfonów. Jeśli do tych pomysłów, odpowiednio dojrzeje system operacyjny , to Passport może okazać się bardzo smakowitym kąskiem dla tych, którzy uwielbiają smartfony z klawiaturami fizycznymi.

Źródło:
INSIDE BlackBerry.

 


Serwis BBNews.pl jest częścią grupy PROGET.

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie