Przemoc w grach powoduje nasilenie apetytu

Przemoc w grach powoduje nasilenie apetytu

Fot. AP/Fotolink/East News
Nasycone przemocą gry wideo mogą spowodować nie tylko nasilenie agresji i zmniejszenie samokontroli, ale także sprawić, że nastolatkowie będą częściej oszukiwać i częściej sięgać po jedzenie - informuje pismo Social Psychological and Personality Science.


W opisywanych badaniach wzięło udział 172 uczniów włoskich szkół w wieku od 13 do 19 lat, którzy podczas obserwacji przez 35 minut grali w gry ze scenami przemocy lub bez (grupa kontrolna).

Obok komputera stała miska zawierająca 100 gramów czekoladowych cukierków. Uczestnikom powiedziano, że mogą jeść do woli, jednak upomniano, że spożywanie dużej ilości słodyczy w krótkim czasie jest niezdrowe.

Okazało się, że grupa grająca w gry wideo ze scenami przemocy zjadała trzykrotnie więcej cukierków niż grupa kontrolna.

Po zakończeniu gry nastolatkowie wzięli udział w krótkim teście logicznym, w którym za każdą prawidłową odpowiedź otrzymywali kupon. Dzięki niemu mogli wygrać nagrodę. Każdemu z uczestników powiedziano, ilu poprawnych odpowiedzi udzielił oraz poproszono, by wziął sobie z koperty odpowiednią liczbę kuponów (badani nie byli wówczas obserwowani, choć naukowcy wiedzieli dokładnie, ile kuponów znajduje się w kopercie, więc łatwo było później ustalić, kto zabrał więcej niż mu się należało).

Eksperyment ten pozwolił ustalić, że osoby, które wcześniej grały w gry ze scenami przemocy oszukiwały ponad ośmiokrotnie częściej. Kolejne eksperymenty wykazały, że były też bardziej skłonne do agresji.

Choć bardzo niewielu uczestników okazało się odpornych na działanie gier (zarówno chłopców, jak i dziewczynek), pełen agresji świat wirtualny miał największy wpływ na nastolatków, którzy osiągali wysokie wyniki w teście na skłonność do zachowań nieetycznych w danej sytuacji bez odczuwania winy - zauważa Brad Bushman z Ohio State University (USA), autor badań.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2015-04-23 13:56
nie wiem ja to jest z nasileniem apetytu i dzieci ale wiadomo, że przemoc w grach może wywoływać agresję u naszych dzieci, dlatego ja zanim kupię grę dzieciakom to muszę ja dokładnie sprawdzić żeby dbać o ich bezpieczeństwo.
2013-11-27 08:42
co? pierwsze slysze...