RIM potwierdza rozdzielczość kolejnych urządzeń z BlackBerry 10

RIM potwierdza rozdzielczość kolejnych urządzeń z BlackBerry 10

 

Research In Motion, za pośrednictwem swojego oficjalnego blogu dedykowanego programistom, potwierdził rozdzielczość wyświetlacza pierwszego smartfonu z BlackBerry 10 wyposażonego w pełną klawiaturę QWERTY.

Zgodnie z podanymi informacjami, ekran urządzeń z tej serii będzie charakteryzował się stosunkiem krawędzi 1:1, a rozdzielczość wyniesie dokładnie 720×720 pikseli. Pierwszy przedstawiciel tej rodziny powinien trafić na sklepowe półki na całym świecie w około 4-5 tygodni po premierze BlackBerry z serii L (tylko dotykowy ekran). Dziennikarze, którzy do tej pory mieli możliwość zobaczenia jego pierwszej wersji beta opisują jego wygląd jako niezwykle podobny do flagowego obecnie 9900, pozbawionego jednak niektórych dość charakterystycznych detali (np. srebrnej ramki otaczającej obudowę).

Research In Motion zaznaczył również, że 720 pikseli będzie wymiarem obowiązującym w kolejnych modelach z innych serii, przez co programiści zainteresowani tworzeniem aplikacji dla BlackBerry 10 powinni dostosować się właśnie do tego standardu. W przypadku bardziej skomplikowanych programów i gier, zalecane jest nawet zastosowanie kilkunastopikselowych czarnych pasków, chociażby na pierwszym terminalu z serii L, który będzie posiadać nieznacznie większą rozdzielczość. Docelowo rozdzielczość urządzeń BlackBerry wyposażonych wyłącznie w ekran dotykowy wynosić będzie 1280 x 720.

Wyjaśniono także powód, dla którego pierwszy terminal z serii L, będący rozwinięciem modelu BlackBerry 10 Dev Alpha, zostanie wyposażony w wersji finalnej w wyświetlacz o innej rozdzielczości (1280 x 768). Według RIM, urządzenie to jest już w planach i produkcji od dłuższego czasu właśnie z takimi parametrami, podczas gdy decyzja o przejściu na standardową rozdzielczość HD zapadła już po tym, jak uruchomiono cały proces zamawiania części i składania ich w całość. W rezultacie zatrzymywanie go byłoby poważną stratą środków i przede wszystkim czasu.

Programiści zostali zapewnieni o tym, że zmiana standardu rozdzielczości nie powinna wpłynąć na zdecydowana większość ich prac, choć w przypadku bardziej zaawansowanych pozycji może wystąpić konieczność zmiany rozmiarów elementów aplikacji lub zastosowanie “czarnych pasków”.

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie