Robot-astronauta poleciał na stację kosmiczną [WIDEO]

Robot-astronauta poleciał na stację kosmiczną

Japonia wystrzeliła wczoraj robota-astronautę o nazwie Kirobo na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - poinformowała Japońska Agencja Aerokosmiczna JAXA.

Kirobo znalazł się wśród 5 ton ładunku zapasów i sprzętu, jakie znalazły się w rakiecie towarowej, która wystartowała z kosmodromu Tanegashima w południowo zachodniej Japonii.

Nazwa Kirobo pochodzi od japońskiego słowa nadzieja i od słowa robot. Kirobo ma towarzyszyć na orbicie japońskiemu astronaucie Koichi Wakacie, który spodziewany jest na pokładzie ISS w listopadzie.

Robota mierzącego zaledwie 34 cm wysokości zaprojektował i skonstruował Tomotaka Takahashi z Uniwersytetu Tokijskiego, przy współpracy naukowców zatrudnionych przez koncern Toyota. Może on poruszać się i mówić w warunkach nieważkości.

Przed startem Kirobo powiedział dziennikarzom, parafrazując słynne zdanie pierwszego człowieka na Księżycu Neila Armstronga: Jeden mały krok dla mnie, duży skok dla robotów.

Zdaniem Takahashiego, wysłanie robota w kosmos może otworzyć nowy rozdział w historii. - Chcę aby ten robot działał jak mediator między człowiekiem i maszyną, między człowiekiem i Internetem, a czasem nawet między ludźmi - powiedział.

Lot przebiega pomyślnie. Po 15 min. od startu od rakiety oddzielił się moduł towarowy z robotem i zmierza w kierunku stacji.

japonia, kirobo, robot-astronauta
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-08-05 10:41
jaki malutki
Spooke23
87.205.62.* 2013-08-05 08:02
:)