Rosnący ruch w chmurach, a Internet Rzeczy (IoT)

Rosnący ruch w chmurach, a Internet Rzeczy (IoT)

Według prognoz Cisco w latach 2014-2019 chmury obliczeniowe będą przetwarzać 8,6 zettabajtów (ZB) danych rocznie, co jest wzrostem o 6,5 ZB rocznie w stosunku do poprzedniego okresu. Bezpośrednio odpowiedzialne za to są nie tylko urządzenia mobilne, których liczba rośnie już nie z roku na rok, ale z miesiąca na miesiąc, ale także coraz popularniejszy Internet Rzeczy (IoT) oraz sektor biznesowy.

Chmury danych są jedną z największych składowych całkowitej światowej liczby przesyłanych danych w centrach danych, a ta w wyżej wymienionym okresie wzrośnie z 3,5 ZB do 10,4 ZB w skali roku. Aby lepiej zobrazować jak GIGANTYCZNA jest to ilość danych, to niech przykładem będzie, że aby taka ilość danych wykorzystać, należałoby codziennie oglądać przez 2,5 godziny w formie stremingu 7 bilionów filmów w jakość HD przez CAŁĄ prognozowaną populację świata w roku 2019. Robi wrażenie :)

Nawiązując jednak do naszego rejony Europy Środkowo-Wschodniej warto wspomnieć iż Cisco Global Cloud prognozuje iż ruch danych wzrośnie pięciokrotnie w przeciągu najbliższych 4 lat, ponadto według CGC, Polska spełnia wszystkie wymogi aby obsługiwać zaawansowane aplikacje w chmurze, zarówno w sieciach przewodowych jak i mobilnych.

Cytując Grzegorza Dobrowolskiego z Cisco Poland: "Cisco Global Cloud Index zwraca uwagę na fakt, że chmura to coś znacznie więcej niż regionalny trend - to globalne, masowe narzędzie. Ruch w chmurze będzie według naszych prognoz rósł średnio o ponad 30 proc. rocznie w każdym regionie świata w ciągu najbliższych 5 lat"

Warto zwrócić uwagę na fakt iż przetwarzanie danych w chmurze jest stosunkowo młodym rozwiązaniem i pokuszę się o stwierdzenie iż pomimo młodego wieku, to znacznie szybciej podbija rynek niż spodziewano się na początku. Swoistymi pradziadkami dzisiejszych rozwiązań w chmurze były kiedyś serwisy takie jak Rapidshare i jemu podobne, co prawda ich cel był inny niż stricte przetwarzanie danych w chmurze, jednakże sposób funkcjonowania był bardzo podobny.

cisco_cloud_connected_1

Internet rzeczy, według przewidywań Cisco, może mieć bardzo znaczący wpływ na duży wzrost ilości przesyłanych danych w centrach danych i w samej chmurze jako takiej. Coraz więcej pojawia się aplikacji obsługujących IoT, a co za tym idzie coraz większa liczba połączeń, generuje znaczące ilości danych, które w roku 2019 wyniosą 507,5 ZB(!!!), daje to liczbę 42,3 ZB miesięcznie. Nie trudno zauważyć iż ilości danych przesyłanych w ten sposób rosną w astronomicznym tempie. Inteligentne miasta i metropolie mocno związane z IoT i liczące milion mieszkańców - lub jak kto woli "Smartmiasta" - będą generowały ruch na poziomie 180 GB danych dziennie, w tym miejscu warto zaznaczyć iż w składową tych danych nie są ściągane filmy, muzyka czy gry online.

Grzegorz Dobrowolski stwierdza również iż: "Duże firmy i sektor publiczny odchodzą od testowych środowisk chmurowych i w coraz większym stopniu ufają chmurze także w przypadku swoich krytycznych obciążeń. Jednocześnie klienci cały czas oczekują dostępu do usług i treści w każdym miejscu i czasie. To stwarza ogromną okazję dla operatorów chmurowych. Możemy wręcz mówić o nadejściu drugiej fali wykorzystania systemów chmurowych"

Według wstępnych wyliczeń w roku 2019 ruch generowany TYLKO przez chmury, będzie wynosił 83 proc. całkowitego ruchu w centrach danych. Ameryka Północna(co niespecjalnie powinno dziwić), będzie liderem tego zestawienia9ruchu w chmurze) z przesyłem danych na poziomie 3,6 ZB rocznie, następne miejsca zajmują kolejno: region Azji i Pacyfiku - 2,3 ZB rocznie i Europa Zachodnia - 1,5 ZB rocznie. Nasz rodzimy region Europy Środkowo-Wschodzniej będzie generował ruch na poziomie 447 EB(eksabajtów) rocznie.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przesyłanych danych. Jak wiadomo BlackBerry jest dobre w zabezpieczaniu wszystkiego co możliwe, więc przed nimi jest wielka szansa na OGROMNY sukces, nie tylko finansowy, ale również wizerunkowy. Jeżeli BB mądrze to rozegra, to odbije się od dna, co prawda wątpię, aby wróciło pełną parą do produkcji telefonów, tak jak to było przed laty, ale jest szansa, że ta część ich działalności nie umrze.

Po ostatnich przejęciach innych firm przez BlackBerry widać iż Kanadyjczycy do serca wzięli sobie kwestie IoT, a konkretnie zabezpieczania danych przesyłanych w taki sposób, albo może w takim "ekosystemie" rzeczy otaczających nas na co dzień. Bo choć możemy ignorować kolejne sprzęty podłączone do sieci, to jedno jest pewne- przed rewolucją nie uciekniemy.

I właśnie w tej rewolucji BlackBerry może odegrać istotną rolę nie dopuszczając aby nasz SmartTV czy SmartApteczka była pod kontrolą kogoś innego niż nas samych.

Źródło: Forbes

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie