Rozwoj robotyki: kwadrokopter sterowany ludzką myślą

Rozwoj robotyki: kwadrokopter sterowany ludzką myślą

Fot. UniversityofMinn/youtube.com

Inżynierowie z University of Minnesota (USA) skonstruowali interfejs, który umożliwia człowiekowi sterowanie niewielkim helikopterem, a właściwie kwadrokopterem (urządzeniem wyposażonym w cztery śmigła) wyłącznie za pomocą myśli - zawiadamia Journal of Neural Engineering.

Myśli są rejestrowane w postaci sygnałów elektrycznych przez 64 elektrody na powierzchni specjalnego czepka i przesyłane do kwadrokoptera przy zastosowaniu sieci Wi-Fi.

Podczas przeprowadzania prób piloci kwadrokoptera zasiadali naprzeciw ekranu, który transmitował obraz z kamery zamontowanej w latającym urządzeniu i mieli za zadanie przelecieć nim określoną trasę z kilkoma obręczami, tworzącymi tor przeszkód.

Sterowanie kwadrokopterem było możliwe po krótkim treningu, w czasie którego piloci uczyli się, że muszą jedynie myśleć o zaciskaniu pięści - prawej, jeśli chcą, by kwadrokopter skręcił w prawo, lewej, jeśli urządzenie ma skręcić w lewo i obu, jeśli wielowirnikowiec powinien się wznieść.

Inżynierowie z boku obserwowali postępy czynione przez osoby badane. - Już wcześniej pokazaliśmy, że ludzie mogą kontrolować wirtualny helikopter wyłącznie za pomocą myśli. Początkowo planowałem użyć małego helikoptera również podczas tego eksperymentu, jednak wykorzystałem kwadrokopter, który jest stabilniejszy, bardziej płynny w trakcie lotu i budzi mniejsze obawy dotyczące bezpieczeństwa - komentuje prof. Bin He.

Zobacz przebieg prób z użyciem sterowanego myślą kwadrokoptera:

Naukowcy mają nadzieję, że podobne eksperymenty przybliżają ich do stworzenia w przyszłości robotów, które pomogą przywrócić autonomię osobom sparaliżowanym lub cierpiącym na choroby neurodegeneracyjne.

Czytaj więcej w Money.pl
Wózek dziecięcy na konie mechaniczne
Przyszli ojcowie w różnoraki sposób przyjmują wieści o pojawieniu się w ich rodzinie nowej osoby.
Trwa wielkie święto miłośników elektroniki
Ale wynalazek! Kobiety przestaną kłamać
Mają diody, kable i zestawy czujników. Jedne wibrują pod wpływem fal radiowych, inne zmieniają kolory, jeszcze inne - wykrywają humor i poziom stresu. To ubrania przyszłości?
helikopter, gadżety, technologie, robotyka
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-06-12 13:44
I właśnie dlatego wierzę że dzięki robotyce w końcu świat się zmieni... być może niedługo będziemy świadkami utopii właśnie dzięki robotom, które będę wykonywać ciężkie prace za ludzi...