Samsung i Google przedstawiają: nowy smartfon i nowy Android

Samsung i Google przedstawiają: nowy smartfon i nowy Android

 

Samsung i Google przedstawiają: nowy smartfon i nowy Android

Przed Państwem Galaxy Nexus oraz Ice Cream Sandwich

Po premierze iPhone'a 4S oraz systemu iOS 5 przyszedł czas na kolejne prezentacje. Google wraz Samsungiem zaprezentowali najnowszego Androida oraz smartfona, który z pewnością nie należy do przeciętnych.

Dzisiejszy dzień z pewnością należy do Samsunga oraz Google. Podczas specjalnej konferencji w Hong Kongu zaprezentowano możliwości najnowszego Androida 4.0 – Ice Cream Sandwich oraz pokazano telefon Galaxy Nexus.

Smartfon nie sprawił większej niespodzianki. Potwierdziło się wiele wcześniejszych plotek, które wyciekły do sieci. Telefon przybrał wygląd zbliżony do całej rodziny Galaxy. Jest smukły i ma zaokrąglone rogi, które sprawiają, że urządzenie wydaje się bardziej delikatne. W telefonie wykorzystano dość nietypowe rozwiązanie. Ekran został specjalnie wykrzywiony, by lepiej przylegał do twarzy, a przeprowadzanie rozmów telefonicznych było bardziej komfortowe. Grubość obudowy nie przekracza 8,94 mm, a waga urządzenia wynosi 135 gramów. Tylna część została pokryta szorstką powierzchnią, która ma zwiększyć komfort korzystania z telefonu.

Wyświetlacz Super AMOLED HD otrzymał przekątną 4,65 cala oraz rozdzielczość 1280 x 720 pikseli. Pod ekranem znajdują się trzy dotykowe przyciski. W wyposażeniu odnajdziemy standardowe czujniki jak żyroskop, akcelerometr czy czujnik oświetlenia. Pojawił się również barometr. Sercem Galaxy Nexus jest dwurdzeniowy procesor TI OMAP 1,2 GHz, którego pracę wspiera 1 GB pamięci RAM. Nie zabrakło wsparcia dla sieci 4G, Wi-Fi Direct, modułu Bluetooth 3.0, Wi-Fi oraz chipu NFC.

W przypadku aparatu, Samsung zdecydował się na niezbyt szokujące rozwiązanie. Znajdziemy 5-megapikselową matrycę oraz lampę LED. Aparat umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD o rozdzielczości 1080p. Google poinformowało, że aparat charakteryzuje się brakiem opóźnień oraz automatycznym ustawianiem ostrości. Nie zabrakło również przedniej 1,3-megapikselowej kamery pozwalającej na przeprowadzanie videokonferencji np. za pomocą aplikacji GTalk. Za pracę telefonu odpowiada bateria o pojemności 1750 mAh.

Smartfon ma zadebiutować z najnowszą platformą Androida – Ice Cream, która połączy ze sobą dwie oddzielne gałęzie. Zamiast wersji na tablety i wersji na telefony powstała jedna uniwersalna. Programiści i projektanci postanowili zmienić interfejs, by przede wszystkim zachwycał użytkowników systemu. Jedną z głównych cech, jak wszystkich ostatnio wydanych aktualizacji jak Mango czy iOS, jest głębsza integracja z portalami społecznościowymi.

Ice Cream Sandwich otrzymał kilka ciekawych funkcji m.in. Android Beam. Opiera się ona na module NFC i pozwala na szybkie podzielenie się plikami, aplikacjami czy nawet mapą poprzez zbliżenie dwóch telefonów do siebie. Oczywiście, oba smartfony muszą być wyposażone w moduł NFC. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, Google wprowadziło możliwość odblokowania telefonu za pomocą kamerki. Tak, tak, nie odcisk palca, a nasza twarz będzie skanowana w celu zweryfikowania naszej tożsamości. Osoby, które wolą tradycyjne metody, mogą korzystać np. z wprowadzania kodu PIN.

W Ice Cream Sandwich, widgety są skalowalne, a wszelkie aplikacje i kontakty można zapisywać w różnego rodzaju folderach. Poprawiono funkcję rozpoznawania mowy, przez co można wprowadzić treść całego SMS-a za pomocą głosu. Zmodyfikowano również powiadomienia. Od wersji 4.0 będzie można je odczytać, nawet przy zablokowanym ekranie.

Premiera telefonu ma odbyć się jeszcze w tym roku w listopadzie.

Smartfony.com
Czytaj także
Polecane galerie