Siri odblokuje Twój telefon

Siri odblokuje Twój telefon

 

Siri odblokuje Twój telefon

Bez Twojej wiedzy i zgody

Nowa funkcjonalność od Apple – aktywowana głosem osobista asystentka Siri wbudowana w iPhone 4S – pozostawia telefony właścicieli do pewnego stopnia pozbawione zabezpieczeń.

Zainteresowani lub pracujący w sektorze bezpieczeństwa urządzeń mobilnych często przypominają o zabezpieczaniu urządzeń hasłem lub kodem, by uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do nich. Większość producentów telefonów dostrzega fakt, iż wielu użytkowników korzysta ze swoich telefonów jako pamiętników, przechowuje w nich prywatne rozmowy i życie towarzyskie. Jako takie, smartfony warto zabezpieczać.

Apple niestety nawaliło w kwestii zabezpieczeń przy Siri.

Nawet jeśli iPhone 4S jest zabezpieczony kodem, każdy może wziąć Twój telefon, nacisnąć przycisk i wydać Siri polecenie. Specjalista Graham Cluley z Sophos Labs pożyczył od swojego kolegi nowego iPhone'a i był w stanie napisać maila, wysłać SMS – a gdyby chciał, mógłby również pobawić się jego kalendarzem. A to wszystko bez wprowadzania kodu. Na pewno każdy jest w stanie wyobrazić sobie, jak użytkownik o złych intencjach mógłby to wykorzystać.

Na szczęście jest prosty sposób by wyłączyć dostęp do Siri kiedy telefon jest zablokowany. Wystarczy wejść w Ustawienia/Ogólne/Blokada kodem na iPhone 4S i upewnić się, że opcja „Siri” jest wyłączona. W ten sposób dostęp do Siri jest zablokowany gdy telefon wymaga podania hasła – co ma oczywiście sens.

Przykrym jest tutaj to, że Apple miało jasny wybór. Mogli dodać Siri do systemu w bezpieczny sposób, ale zdecydowali się na opcję która ma więcej wspólnego z imponowaniem kolegom funkcjonalnościami telefonu niż z bezpieczeństwem. Nie wspominając już o tym, że Siri i tak źle interpretuje około jednej trzeciej tekstu, który się jej podaje.

Jeśli ktoś z czytelników ma już nowego iPhone'a – zdecydowanie powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyłączyć dostęp do Siri podczas gdy telefon jest zablokowany.

Smartfony.com
Czytaj także
Polecane galerie