Smartfon dla biznesu. Na co zwracać uwagę kupując telefon do pracy?

Smartfon dla biznesu. Na co zwracać uwagę kupując telefon do pracy?

Elegancki człowiek siedzi w kawiarni. Na stoliku ma smukły laptop. Przy uchu trzyma warty kilka tysięcy złotych telefon. Uśmiecha się tłumacząc coś swojemu rozmówcy. Klasyk gatunku. W podobny sposób od lat reklamowany jest sprzęt dla biznesu. Tak jakby każdy przedsiębiorca i pracownik korporacji zajmował się głównie prowadzeniem rozmów w kawiarniach z zagranicznymi kontrahentami.

Z formy można szydzić, ale jest skuteczna. Kupujemy pod wpływem emocji. Sprzęt biznesowy ma kojarzyć się z prestiżem i sukcesem. I bardzo rzadko jest tani.

Prawda jest taka, że pod względem możliwości, większość telefonów jest zbliżona i nie trzeba wydawać kilku tysięcy złotych, by mieć w pełni funkcjonalny sprzęt.

Szukając rozsądnie wycenionego smartfona dla biznesu, zainteresowała nas propozycja firmy ASUS. Przede wszystkim ze względu na rekordowy czas pracy - urządzenie ładuje się raz na trzy dni. Jednak nie tylko o baterię chodzi. ZenFone Max spełnia wszystkie wymagania, jakie należy stawiać przed smartfonem biznesowym w rozsądnej cenie. Jakie to wymagania? Rozłożyliśmy je na elementy pierwsze.

ASUS ZenFone Max ma procesor Snapdragon 410, 2GB pamięci RAM, 16 GB pamięci wbudowanej, 5,5-calowy ekran HD i aparat 13 Mpix z jasną optyką f/2.0

Optymalna specyfikacja

Procesor. To serce telefonu i w dużym stopniu to od niego zależy szybkość działania. Standardem w rozsądnie wycenionych urządzeniach jest Qualcomm Snapdragon 410 (lub odpowiednik innych firm). Sprzęt w niego wyposażony będzie dobrym wyborem.

Klasę układów Qualcomma określa pierwsza cyfra po nazwie. Im wyższa, tym lepszy układ. Oczywiście byłoby najlepiej, gdyby smartfon miał procesor z rodzin 6xx lub 8xx, ale urządzenia w nie wyposażone zwykle są drogie.

RAM. Ma istotny wpływ na wydajność szczególnie podczas korzystania z przeglądarki lub wielu aplikacji w tym samym czasie. Pamięci powinno być więcej niż 2 GB.

Pamięć wewnętrzna. Większość telefonów umożliwia rozszerzenie pamięci dla użytkownika kartami micro SD, jednak wiele aplikacji potrzebuje dostępu do pamięci wbudowanej. Jeśli będzie jej zbyt mało, szybko pojawi się komunikat: "pamięć wewnętrzna jest pełna, odinstaluj aplikacje". Żeby móc w pełni wykorzystać zasoby sklepu z aplikacjami, warto wybierać urządzenia, które mają 16 GB pamięci lub więcej.

Rozdzielczość ekranu. Teoretycznie im wyższa, tym lepiej, bo rozdzielczość ma bezpośredni wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Warto jednak pamiętać, że obraz na ekranie musi zostać wyrenderowany. Im jest więcej punktów na wyświetlaczu, tym bardziej obciążany jest procesor i - pośrednio - bateria. Krótko mówiąc - z dwóch telefonów bazujących na tym samym układzie wydajniej i dłużej na baterii będzie działać ten, który ma niższą rozdzielczość. Nie powinna być ona jednak niższa, niż HD.

Bezpieczeństwo i komfort pracy

W cenie do 1000 zł znajdziecie wiele urządzeń z rozsądnie dobranymi podzespołami. Nie są jednak takie same. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

ZenFone ma międzynarodową gwarancję i bezpieczne oprogramowanie z funkcją szyfrowania i zabezpieczania aplikacji hasłem

Firma. Nie chodzi tylko o prestiż. Istotne są powiązane z marką: serwis i jego jakość oraz podejście do oprogramowania. Renomowane firmy mają dedykowane działy, które odpowiadają za bezpieczeństwo, funkcjonalność, wydajność i rozwój software'u. W wypadku sprzętu biznesowego szczególnie istotne jest to pierwsze. Luki w oprogramowaniu mogą doprowadzić do utraty wrażliwych danych, a to może być bardzo kosztowne.

ASUS ZenFone Max ma bezpieczne oprogramowanie i międzynarodową gwarancję, która obejmuje nie tylko państwa Unii Europejskiej. W razie problemów kupiony w Polsce smartfon będzie można naprawić w każdym kraju, w którym obowiązuje międzynarodowa gwarancja ASUS.

Bateria. Kultowym telefonem biznesowym sprzed lat była Nokia 6310i. Wybierano ją chętnie głównie ze względu na trwałość i - właśnie - czas pracy baterii, sięgający nawet dwóch tygodni. W wypadku smartfonów taki wynik jest poza zasięgiem - to cena radykalnie większych możliwości. Za dobry rezultat uznaje się więcej niż dobę intensywnej pracy. Nieliczne urządzenia wytrzymują dłużej. Szkoda, bo przecież to jeden z kluczowych parametrów - na nic zdadzą się nawet najbardziej wyszukane funkcje, jeśli poziom naładowania zmniejsza się w oczach.

Jak wspominaliśmy we wstępie, ZenFone Max ma rekordowo dużą baterię; jej pojemność jest niemal dwukrotnie większa, niż rynkowa średnia. W razie potrzeby można ją też wykorzystać do ładowania innych urządzeń - dokładnie tak, jak power bank.

ZenFone Max ma baterię o pojemności 5000 mAh, którą można wykorzystać do ładowania innych urządzeń.

Aparat. Przydadzą się: szybki autofokus, matryca o rozdzielczości +8 Mpix i jasna optyka. W telefonie służbowym aparat może być wykorzystywany niestandardowo, na przykład do skanowania dokumentów czy rozpoznawania tekstu. Powinien być uniwersalny: równie skutecznie powinien utrwalać slajdy prezentacji fotografowane w zacienionej salce konferencyjnej oraz dokumenty fotografowane w pełnym słońcu.

Dodatkowe funkcje. Warto do nich podchodzić z rozwagą. Producenci mogą chwalić się super zaawansowanymi aplikacjami stworzonymi dla biznesu, ale prawda jest taka, że w Google Play najczęściej można znaleźć dużo lepsze programy realizujące nawet najbardziej egzotyczne scenariusze użytkowania. Zupełnie inną rzeczą są unikatowe cechy zaszyte w interfejsie, na przykład obecne w ZenFonie Max: opcja zabezpieczania wybranych aplikacji hasłem, czy funkcje poprawiające ergonomię, takie jak możliwość uruchomienia gestem wybranej aplikacji bez konieczności odblokowania urządzenia.

Podsumowanie

Hardware, bezpieczne i funkcjonalne oprogramowanie oraz wiarygodna marka gwarantująca dobry serwis. To naszym zdaniem kluczowe elementy, na które należy zwracać uwagę wybierając telefon do pracy. W cenie do 1000 zł znajdziecie kilka urządzeń spełniających wymagania, ale jednego możecie być pewni - żadne z nich nie będzie pracować tak długo, jak ZenFone Max.

Artykuł sponsorowany
Czytaj także
Polecane galerie
kleta
77.115.3.* 2016-08-09 14:59
akurat w pracy nie mam do czynienia z wrażliwymi danymi, raczej na bieżąco rozmawiam z klientami, więc dla mnie android jest spoko. teraz zmieniałem telefon i wybrałem sobie Huawei P9, który ma naprawdę dobry design, a do tego TM zaproponował mi prosty abonament do niego, więc w ogóle spoko. ;>
BBClassic
86.63.110.* 2016-04-26 21:37
Wykorzystuję do pracy BlackBerry Classic i uważam ten wybór za bardzo, bardzo udany. Nie porównuję tego telefonu z IP 6s, bo nie używałem tego drugiego.
Misiek23
79.187.39.* 2016-04-26 14:52
Potwierdzam jak wyżej, tylko iPhone. Reszta to badziew, zarówno pod względem oprogramowania (android) jak również sprzętowo. Po prostu przepaść.
Zobacz więcej komentarzy (4)