Spamerzy pozwani na sumę 1 miliarda dolarów

Spamerzy pozwani na sumę 1 miliarda dolarów

Amerykańska firma pozwała niezidentyfikowaną grupę spamerów na sumę miliarda amerykańskich dolarów w nadziei, że sprawa w sądzie pomoże w ustaleniu, kim są spamerzy. Krok ten został zainicjowany przez organizację antyspamową Unspam Technologies oraz jej projekt monitorowania spamu - Project Honey Pot.

Project Honey Pot ma dziesiątki tysięcy uczestników z około stu państw. Liczby te świadczą o tym, że spam stał się w ostatnich latach globalnym problemem.

Według skargi złożonej w kwietniu w sądzie w Wirginii, spam stanowi obecnie do 90% ruchu pocztowego. Organizacja, która złożyła ten bezprecedensowy pozew w Wirginii, uważa, że spamerzy - mimo że mogą zbierać adresy e-mail użytkowników z otwartych źródeł online - naruszają amerykańską ustawę antyspamową i ukrywają swoją tożsamość w celu uniknięcia wykrycia.

Interesujące jest to, że skarga nie została skierowana przeciwko określonej grupie, ale niezidentyfikowanym spamerom. Organizacja Unspam ma nadzieję, że sprawa w sądzie pomoże w ustaleniu rzeczywistych sprawców. Grupa zebrała wiele danych od momentu uruchomienia Project Honey Pot w 2004 r. i ma nadzieję, że informacje te będą mogły zostać teraz wykorzystane, aby dotrzeć do osób odpowiedzialnych za zalew spamu w skrzynkach pocztowych użytkowników. Sąd zostanie również poproszony o pozwolenie na zbadanie zapisów dostawców usług internetowych, które byłyby istotne w doprowadzeniu do spamerów.

źródło:
Haaretz
Heise Security
Virus Bulletin
Viruslist
Czytaj także
Polecane galerie