Spielwarenmesse - światowe targi zabawek i gier z polskimi wystawcami [WIDEO]

Spielwarenmesse - światowe targi zabawek i gier z polskimi wystawcami

Fot. PrntScreen z YouTube/Zusammengebaut

57 firm z Polski prezentuje się podczas największych międzynarodowych targach branży zabawek i gier planszowych, które od 28 stycznia do 2 lutego są organizowane w Norymberdze.

Organizowane już po raz 66. międzynarodowe targi Spielwarenmesse to jedna z najważniejszych i największych wydarzeń w branży zabawek i gier planszowych. Na miejscu obecni są wydawcy oraz twórcy z całego świata. W ubiegłym roku targi odwiedziło ponad 75 tys. osób, z czego 56 proc. przyjechało do Niemiec z zagranicy. Rok temu w targach uczestniczyło również 1,5 tys. osób z Polski.

Co roku w Norymberdze prezentowanych jest milion produktów, z czego 75 tys. stanowią nowości. W 2014 roku na Spielwarenmesse swoją ofertę zaprezentowało prawie 2,8 tys. wystawców. Poza firmami niemieckimi (w tym roku prezentują się 752 firmy lokalne) najliczniej reprezentowane są Chiny (291), Wielka Brytania (168), Hong Kong (158), Francja (149) i Stany Zjednoczone (141). Polskę w ubiegłym roku reprezentowało z własnymi stanowiskami 47 firm; w tym roku jest ich 57, z czego grami planszowymi zajmują się m.in. Granna, Trefl i Q-Workshop.

Spielwarenmesse to przede wszystkim forum spotkań między zjeżdżającymi z całego świata wydawcami, producentami i dystrybutorami działającymi na rynku gier i zabawek. Przedstawiciele polskich firm na targach poszukują nowych gier do wydania w 2015 roku, a zarazem prezentują swoje produkty, starając się zainteresować zagraniczne wydawnictwa, by móc sprzedać licencje na inne rynki.

- To targi biznesowe, B2B, zamknięte dla graczy - wyjaśnia Michał Ozon, prezes wydawnictwa Phalanx. Nasza obecność służy nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych i podtrzymywaniu tych już istniejących. Na targach można również spotkać się z organizatorami innych najważniejszych targów branżowych, na przykład Spiel w Essen - tłumaczy.

Zobacz relację z niektórych stoisk na targach

Dla autorów gier targi to możliwość konfrontacji ich pomysłów z oczekiwaniem wydawców. W zeszłym roku przyjechaliśmy na targi z makietą naszej gry 1944. Wyścig do Renu - wspomina Jaro Andruszkiewicz, autor gry - Mieliśmy okazję zaprezentować ją naszym partnerom oraz ekipie z portalu BoardGameGeek. Okazało się to ważne dla pozycji tej gry na rynku i jej odbioru przez graczy.

Organizowane od 1949 roku norymberskie Spielwarenmesse znajduje się na liście 5 najważniejszych niemieckich wydarzeń związanych z grami planszowymi. Pozostałe to targi Modell-Hobby-Spiel w Lipsku, SPIEL w Essen, Spielwies'n w Monachium oraz Spielmesse w Stuttgarcie. Tegoroczne targi w Norymberdze potrwają do 2 lutego.

gry, rynek gier, targi zabawek, targi gier, spielwarenmesse
PAP
Czytaj także
Polecane galerie