Standby bez prądu

Fot. PAP/Wojciech Szabelski
Urządzenia w naszych domach, nawet gdy z nich nie korzystamy, zużywają sporo energii. Wszystko przez to, że korzystają one z trybu uśpienia, w którym ciągle są gotowe do pracy.

Fujitsu Siemens Computers opracowało monitor, który również przechodzi w stan uśpienia, ale nie pobiera w tym czasie energii. Takie rozwiązanie pomoże zaoszczędzić w domu kilkadziesiąt złotych rocznie. W przypadku wielkich korporacji oszczędności mogą sięgać setek tysięcy złotych.


Pomysł Fujitsu Siemensa polega na zastosowaniu specjalnego przełącznika. Gdy komputer zostaje wyłączony, przełącznik w monitorze całkowicie odcina dopływ prądu. Gdy wykryje on, że komputer został włączony, ponownie się przełącza i prąd znowu dociera do monitora.

Nowy monitor będzie sprzedawany latem bieżącego roku. Początkowo ma on trafić przede wszystkim do firm.
monitor, fujitsu, oszczędność, standby
_Kopalnia Wiedzy
Czytaj także
Polecane galerie
kn7
80.54.238.* 2010-10-05 08:09
"Pomysł Fujitsu Siemensa polega na zastosowaniu specjalnego przełącznika. Gdy komputer zostaje wyłączony, przełącznik w monitorze całkowicie odcina dopływ prądu."

Tak działa każdy, zwykły przełącznik. Autor chyba miał na myśli co innego.
VippeR
87.105.216.* 2009-08-23 16:30
To nie do końca prawda, że w tym czasie monitor nie pobiera prądu. Owszem jest to prąd mały, bo rzędu kilku nA (nano amperów). Zresztą tak logicznie myśląc - skoro układ załącza monitor, to musi być sam jakoś sterowany, a skoro działa (steruje) to zużywa prąd.