Sukces polskich twórców gier niezależnych [WIDEO]

Sukces polskich twórców gier niezależnych

Fot. PrntScreen z YouTube/GameSpot

Polskie gry This War of Mine oraz The Vanishing of Ethan Carter (Zaginięcie Ethana Cartera) znalazły się w finałach XVII edycji prestiżowego wydarzenia Independent Games Festival. To kolejne z serii wyróżnień dla niezależnych produkcji. Laureatów poznamy na początku marca.

This War of Mine spółki 11 Bit Studios zakwalifikowała się do finału IGF 2015 w dwóch kategoriach: Seumas McNally Grand Prize (nagroda główna) oraz Excellence in Narrative (najlepsza fabuła). Oprócz TWoM w konkursie bierze udział jeszcze jedna gra niezależna polskiej produkcji firmy The Astronauts: Zaginięcie Ethana Cartera, nominowane w trzech i biorące udział w finałach w jednej kategorii - Excellence in Audio (najlepsza oprawa dźwiękowa).

This War of Mine otrzymała ponadto nowe wyróżnienia: serwis Game Informer! ogłosił ją najlepszą grą symulacyjną (Best Simulation Game of 2014), a Fundacja AbleGamers uhonorowała TWoM tytułem najpopularniejszej gry niezależnej roku (The 2014 AbleGamers Accessible Mainstream Indie Game of the Year).

Zobacz zwiastun gry This War of Mine:

Produkcja 11 Bit Studios opowiadająca o życiu i przetrwaniu w oblężonym mieście znalazła się także w pierwszej trójce najlepszych gier minionego roku wg magazynu Time. This War of Mine wyprzedziła w rankingu m.in.: Valiant Hearts: The Great War (grę, która ubiegła ją wcześniej do The Game Award 2014 w kategorii Games for Change), a także inne kasowe, powszechnie nagradzane tytuły, jak Middle-earth: Shadow of Mordor, Hearthstone: Heroes of Warcraft czy Dragon Age: Inquisition. TWoM znalazła się w tyle jedynie za grą grozy Alien: Isolation i przebojową fikcją interaktywną 80 Days.

11 Bit Studios to polska spółka kierowana przez Grzegorza Miechowskiego, notowana na New Connect. Od premiery This War of Mine w połowie listopada 2014 roku wartość akcji spółki poszybowała od ok. 9 zł za pakiet akcji sprzed premiery gry do aktualnego poziomu ponad 60 zł za pakiet, z rekordowym wskazaniem 75 zł za pakiet pod koniec grudnia ubiegłego roku. TWoM to największy przełom w dotychczasowej działalności firmy. Gra ma za sobą dotychczas dwie znaczące aktualizacje rozszerzające podstawową zawartość. Twórcy ogłosili także prace nad wersją na tablety.

The Astronauts to założona w 2012 roku mała wytwórnia gier niezależnych. Zaginięcie Ethana Cartera jest pierwszą grą studia. Opowiada losy detektywa, który prowadzi śledztwo w sprawie zaginionego chłopca. Założyciele wytwórni pod szyldem People Can Fly wydali wcześniej gry: Painkiller, Bulletstorm oraz Gears of War: Judgment. Ethan Carter od premiery we wrześniu 2014 roku zbiera bardzo pozytywne recenzje w prasie branżowej. Tylko w pierwszym miesiącu gra w cenie 15-19 EUR sprzedała się w 60 tys. kopii. Gra w wersji na PC ma za sobą pięć aktualizacji, spółka planuje także opracowanie wersji na konsole.

Zobacz zwiastun gry Zaginięcie Ethana Cartera:

Zarówno This War of Mine, jak i Zaginięcie Ethana Cartera są dostępne w dystrybucji cyfrowej za pośrednictwem popularnych platform Steam i GOG.com. TWoM można ponadto nabyć za pośrednictwem Mac App Store oraz - wyłącznie w Polsce - w wersji pudełkowej. Obok kolejnych kasowych odsłon Wiedźmina CD Projekt RED, sukces komercyjny i krytyczny obu gier niezależnych przyczynił się do wzrostu rozpoznawalności polskich producentów gier na świecie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
The V
79.190.156.* 2015-01-14 15:10
Ja tam nie wiem jak reszta ale ja tam się cieszę że na jakimś polu nasze wytwórnie osiągają sukcesy, tym bardziej że są to niezależni wydawcy a nie gigant pokroju CD project RED.
kislu
91.199.246.* 2015-01-13 17:16
bo w polsce jest moda tylko na narzekanie, a jak komus sie uda zrobić coś naprawdę niezłego to większośc patrzy przez pryzmat tekstów w stylu- i tak im sie nie uda, albo, po co oni to robą..
2015-01-12 11:50 Bywalec forum
Dlaczego piszecie o sukcesie którego w polsce NIKT nie docenia??? Bardziej są doceniani górnicy przynoszący straty.