Surface. Nowy tablet od Microsoftu [WIDEO]

Surface. Nowy tablet od Microsoftu

Fot. Microsoft, mat. pras.

Największy producent oprogramowania komputerowego Microsoft Corporation zaprezentował dziś w Los Angeles prototyp długo oczekiwanego tabletu nazwanego Surface (Powierzchnia). Ma on rzucić wyzwanie cieszącemu się olbrzymią popularnością iPadowi firmy Apple.

Dyrektor generalny Microsoftu Steve Ballmer określił Surface jako tablet do pracy i zabawy. Będzie on miał dwie wersje i trafi do sprzedaży jesienią br. razem z nowym systemem operacyjnym Microsoftu Windows 8, który ma być przystosowany do urządzeń z ekranem dotykowym.

W zaprezentowanym prototypie jako system operacyjny zastosowano tymczasowo program Windows RT. Tablet w pierwszej wersji ma grubość 9,3 mm, waży 676 gramów i posiada ekran dotykowy o przekątnej 26,9 cm. Ma dysponować pamięcią 64 lub 128 GB.

Druga wersja tabletu ma grubość 13,5 mm i waży 903 gramy. Pamięć, podobnie jak w pierwszej wersji - 64 albo 128 GB. Pierwsza wersja będzie oparta na podzespołach Intela a druga ARM Holdings. Cena ma być porównywalna z obecnie dostępnymi na rynku urządzeniami tego typu.

Analitycy rynku podkreślają, że Microsoft, wprowadzając do sprzedaży własny tablet, rozpoczyna bezpośrednią rywalizację ze swymi najbliższymi partnerami, którzy są producentami komputerów i urządzeń peryferyjnych - takimi jak Samsung Electronics Co i Hewlett-Packard Co.

Microsoft liczy, że sprzedaż jego tabletów osiągnie w 2013 r. 180 mln i będzie znacznie wyższa niż tradycyjnych komputerów. Apple sprzedał 67 mln egzemplarzy swojego iPada od czasu jego wprowadzenia do sklepów 2 lata temu.

Czytaj więcej w Money.pl
Targi CES bez Microsoftu. W internecie huczy od spekulacji
Od 2013 roku na technologicznych targach CES nie będzie więcej ani Billa Gatesa, ani Steve'a Ballmera. Nie będzie też stoisk ani inauguracyjnych mów. Microsoft zdecydowanie wycofuje się z imprezy. Dlaczego?
Pierwszy taki tablet na świecie. Premiera już...
Firma Lenovo stworzyła pierwszy na świecie tablet posiadający dwie karty SIM - LePad A2107. Rozwiązanie to, choć od lat stosowane w wielu chińskich telefonach i słuchawkach Nokii, to na rynku tabletów jest absolutną nowością.
Zbieramy plotki o tablecie od Google
Jakiś czas temu w sieci pojawiły się pierwsze plotki i przecieki dotyczące tabletu sygnowanego logiem znanym z wyszukiwarki. Wciąż nic nie wiemy „na pewno”, ale w sieci pojawia się coraz więcej niepotwierdzonych informacji dotyczących tego urządzenia. Zbierzemy je w jednym miejscu, a po ewentualnej premierze sprzętu zobaczymy, które plotki się sprawdziły, a które nie.
microsoft, apple, tablet, surface
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2012-06-20 16:07
Lepsze od ipada i jeszcze ma klawiaturę. Możliwość tworzenia i korzystania aplikacji developerskich z http://www.metroone.pl/
arek_xz
95.41.119.* 2012-06-19 08:03
Nie wróżę mu powodzenia. Oczywiście, jak wycofają się z tradycyjnych komputerów, podepną office'a i windowsa do tabletu, zagrożą, że dla tradycyjnych okienek nie będzie już wsparcia technicznego, to polskie lemingi polecą kupować te tablety.