Tablety i smartfony. To one rewolucjonizują rynek

Tablety i smartfony. To one rewolucjonizują rynek

Fot. PeskyMonkey/iStockphoto

Liczby mówią same za siebie: użytkownicy najchętniej kupują zaawansowane smartfony i tablety. A to oznacza, że netbooki i notebooki nie są już siłą napędową komputerowej branży.

Światowa sprzedaż komputerów PC w II kw. 2012 roku wyniosła 87,5 mln sztuk. Oznacza to, że spadła w stosunku do II kw. 2011 roku o 0,1 proc. i była szóstym z rzędu kwartałem, w którym nie zanotowano jej wzrostu - poinformowała w swoim raporcie firma analityczna Gartner.

Jak zauważył w raporcie główny analityk Gartner, Mikako Kitagawa, mniejsze zainteresowanie komputerami spowodowane jest kryzysem finansowym i brakiem środków na takie zakupy oraz mniejszym zainteresowaniem komputerami PC ze strony użytkowników.

Czytaj więcej Rynek IT ma się dobrze. Zobacz raport Wartość polskiego rynku informatycznego, według badania Computerworld TOP200, wyniosła w 2011 roku 31,3 mld zł.

Kitagawa zwrócił uwagę na rosnącą pozycję na rynku tabletów i najbardziej zaawansowanych smartfonów, które konstrukcyjnie coraz bardziej przypominają mikrokomputery.

Zauważył także, że wielkie nakłady poniesione przez największych producentów notebooków na rozwój ultraboków - bardzo cienkich i wydajnych notebooków o przedłużonym czasie działania w trybie zasilania bateryjnego, wcale nie odbijają się w wynikach sprzedaży, co oznacza, że konsumenci nie są nimi bardzo zainteresowani.

Być może - dodaje analityk - jest to jeszcze zbyt duża nowość na rynku. Sam układ procesorowo-chipowy Ivy Bridge firmy Intel, stanowiący podstawę konstrukcji płyt głównych ultrabooków, wszedł na rynek stosunkowo niedawno, bo w II kwartale obecnego roku, więc zainteresowanie ultrabookami może być widoczne na rynku w późniejszym okresie.

Jednak inni analitycy twierdzą, że smartfony i tablety bardziej interesują użytkowników niż ultrabooki i notebooki. Zeus Kerravala, analityk z firmy ZK Research sądzi, że wręcz stanowią one obecnie najczęściej kupowany sprzęt na rynku informatycznym.

Czytaj więcej Wyścig superkomputerów. Dołączyły Indie Superkomputer SAGA został zbudowany przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), która jest szóstą co do wielkości agencją tego typu na świecie.

- Komputery PC są doskonałym narzędziem do tworzenia informacji, zaś smartfony i tablety - do jej konsumpcji. Mamy więc coraz częściej do czynienia z konsumentami informacji, a nie jej twórcami - dodaje

Czołówka producentów na rynku komputerów PC nie uległa większym zmianom. Liderem, według raportu Gartnera, jest nadal HP z udziałem rzędu 14,9 proc. Na drugim miejscu znajduje się chińskie Lenovo, zmniejszające dystans do HP, z udziałem 14,7 proc. Trzecie miejsce zajmuje Acer z 11 proc. zaś czwarte i piąte - odpowiednio Dell z 10,7 proc. i Asus z 7 proc.

raport, notebook, tablet, pc, smartfon
PAP
Czytaj także
Polecane galerie