Tak chcą odróżniać internautę od robota

Tak chcą odróżniać internautę od robota

Fot. cosmin4000

Naukowcy z USA opracowali nowe rozwiązanie CAPTCHA, zabezpieczające portale i fora internetowe przed robotami spamowymi. Jest to łamigłówka obrazkowa, którą trzeba ustawić prawidłowo ręcznie, co pozwoli odróżnić internautę od robota - poinformował Technology Review.

CAPTCHA - obrazki składające się z powykrzywianych liter i cyfr, mające zabezpieczyć fora i portale internetowe przed rozsyłającymi spam robotami, są stałym elementem internetu. Niektóre z nich pojawiają się nawet przy logowaniu po raz pierwszy do nowych usług.

CAPTCHA stworzyli w 2000 roku naukowcy z Carnegie Mellon University. Słowo to jest akronimem angielskiego terminu Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart. Obecnie to rozwiązanie kontroli dostępu używane jest 200 mln razy dziennie na całym świecie.

Mimo swojej użyteczności, CAPTCHA przestaje być skuteczne - istnieje coraz więcej narzędzi i malware pozwalających na oszukanie literowo-cyfrowych kodów CAPTCHA, a nawet ich całkowite pominięcie, co ułatwia wejście na portale i fora robotom spamowym. Problem jest poważny, bowiem, według analityków, od podłączenia nowego portalu do sieci do momentu pierwszego ataku robota spamowego mija tylko 8 minut.

Czytaj więcej Najstarszy komputer na świecie znów pracuje W brytyjskim National Museum of Computing uruchomiony został komputer lampowy z 1951 roku. Naukowcy pracujący dla firmy technologicznej Minteye stworzyli nowe rozwiązanie - CAPTCHA obrazkowe. Jest to zdeformowany obrazek z listwą - suwakiem pod spodem. Przy pomocy poruszania listwą, użytkownik musi ustawić obrazek prawidłowo. Po takim ustawieniu listwą-suwakiem obrazka, aby deformacja została odwrócona, czego można dokonać wyłącznie ręcznie przy pomocy myszy, oprogramowanie rozpoznaje użytkownika jako człowieka i otwiera dostęp do forum lub portalu.

Pomysł stworzenia obrazkowego CAPTCHA poddał naukowcom założyciel Minteye - Shayke Inbar, który jako dyslektyk w stopniu ciężkim miał wielki problem z wypełnieniem standardowego tekstu CAPTCHA. Jego zdaniem nowy test jest łatwiejszy także dla dyslektyków i możliwy do szybszego zastosowania w mobilnym dostępie do internetu m.in. w portalach optymalizowanych dla smartfonów.

Obrazkowe CAPTCHA opracowane przez Minteye będzie, po roku testów, dostępne od początku 2013 roku dla wszystkich zainteresowanych twórców portali i stron WWW. Oficjalna premiera rozwiązania miała miejsce na początku grudnia br.

usa, spam, robot, captcha
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Michu397
94.192.147.* 2012-12-25 14:37
NA peb.pl już dawno jest coś podobnego 0_o
fdafas
164.127.78.* 2012-12-20 16:56
tak tak już obecnie jest g. bo trzeba pisać bzdury a tu jeszcze jakieś puzle wymyślą i będziesz pół dnia siedział nad układaniem az myśli zapomnisz. mam to gdzieś ja przestanę pisać na forach i tyle
3453534
83.14.209.* 2012-12-20 10:01
hEHEHE, nowy Xrumer z radzi sobie z tym świetnie :P