Test: Aparat BlackBerry Passport vs. iPhone 6

Test: Aparat BlackBerry Passport vs. iPhone 6

W obecnych czasach aparaty w telefonach komórkowych są z generacji na generację co raz lepsze, a pod wieloma względami wyprzedziły już aparaty kompaktowe. Bardzo długo, wbrew powszechnie stosowanym trendom, firma BlackBerry stosowała w swoich telefonach raczej przeciętne soczewki i matryce, a jedną z najczęściej wymienianych wad modelu 9900 był brak AF dla wielu niezbędnego w codziennym użytkowaniu.

Kiedy na rynek weszły telefony z systemem BlackBerry 10, po raz pierwszy użytkownicy kanadyjskich słuchawek mieli do dyspozycji 8-megapikselową matrycę. Pomimo to nastała fala krytyki, która wytykała, że BlackBerry Z10 w ogóle nie radzi sobie ze zdjęciami w słabym oświetleniu. Na szczęscie wraz z aktualizacjami oprogramowania było co raz lepiej, a możliwości wykonania niezwykłych zdjęć tymi telefonami zainspirowała naszą redakcję do stworzenia wyjątkowego wakacyjnego konkursu .

Wraz z modelem BlackBerry Passport poznaliśmy prawdopodobnie następną generację kamer wykorzystywanych przez BlackBerry. 13-mpx idąc w parze z wyrazistą kolorystyką i saturacją obrazu sprawiły, że ujęcia wyglądają ostro i żywo jak nigdy dotąd. Niestety i tym razem przy premierze nie obyło się bez kontrowersji, a mianowicie wady w postaci bardzo wolnego âostrzenia' obrazu. Najprawdopodobniej jednak jest to kwestia złej optymalizacji oprogramowania do aparatu i wraz z nadchodzącą aktualizacją do oficjalnego 10.3.1 istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten problem zniknie.

W związku z wolnym autofocusem wiele osób twierdziło, że aparat w Passport jest nieudany i pod tym względem konkurencja po raz kolejny wyprzedza rozwiązania kanadyjczyków o dwie długości. W roli pogromcy mitów przychodzi tu redakcja portalu BBin , która postanowiła w praktyce porównać jakość zdjęć Passport'a z iPhone 6 i 6+.

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przy użyciu normalnego trybu zdjęć i nie zostały poddane żadnej edycji:

cam_test_1

Na powyższym zdjęciu kolorystyka i ilość detali uchwycone przez Passport prezentują się zdecydowanie lepiej, ale autor zdjęć potwierdza, że telefony od Apple o wiele szybciej złapały ostrość i wykonały to zdjęcie.

cam_test_2

W kolejnym kroku ujęcie macro. Poza kolorystyką nie widać różnicy w jakości ujęcia. Passport wykonał zdjęcie wyglądające bardziej żywo, ale to iPhone'y uchwyciły kolory bardziej realistycznie.

cam_test_3 W powyższym ujęciu porównanie zdjęć w trybach HDR włączonych i wyłączonych.

camera_test_night

Na końcu porównano zdjęcia wykonane przy słabym oświetleniu. Tutaj Passport zdecydowanie wyprzedza swojego konkurenta. Różnica jest tak bardzo odczuwalna dzięki większej przesłonie zastosowanej w Passporcie, o wartości f/2.0, a nie f/2.2, która jest w iPhone 6.

W podsumowaniu redakcja zaznacza, że ze względu na powagę nie wykonuje zdjęć typu âselfie' i raczej nie jest to najważniejszy aspekt dla korzystających z BlackBerry, ale dla zainteresowanych: pod tym względem iPhone pokonuje Passport na każdym polu. Przednia kamera w BlackBerry po prostu nadaje się do wideorozmów i tego typu aktywności, a Apple w swoim najnowszym modelu przywiązało o wiele większą wagę do tego typu zdjęć.

Dla osób zainteresowanych rozwiązaniami multimedialnymi przypominamy po raz kolejny, że Passport wyposażony jest w niesamowicie ostry ekran o PPI równym 453, głośniki stereo, 4 mikrofony, obsługę przesyłania obrazu do projektora czy telewizora bezprzewodowo (miracast), jak i przewodowo (HDMI-slimport), możliwość podłączenia dysku twardego bądź pendrive'a dzięki USB OTG, a także na nagrywanie filmów w rozdzielczości fullHD w 60kl/s (a wraz z aktualizacją oprogramowania prawdopodobnie zostanie dodana obsługa 4K w 30kl/s ).

I na koniec zdjęcie od naszego czytelnika (dziękujemy Luki4ever)- Xperia Z3 vs. BlackBerry Passport (po lewej Z3, po prawej Passport). Po kliknięciu do obejrzenia w oryginalnym rozmiarze.

DSC_0004

W związku z tym, że wśród Was jest wielu posiadaczy Passporta- dajcie znać co sądzicie o jego aparacie.

via: BBin.in

 

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie