Trzeci satelita Inmarsat-4 (F3) wyniesiony na orbitę

Trzeci satelita Inmarsat-4 (F3) wyniesiony na orbitę

Inmarsat potwierdził umieszczenie satelity Inmarsat-4 F3 i potwierdzenie jego właściwej pozycji na orbicie.

Jedną z pierwszych polskich firm, które będą sprzedawały aktywacje usług szerokopasmowych dla urządzeń mobilnych na I-4 F3 będzie TS2 Technologie Satelitarne z Warszawy, czołowy dostawca usług satelitarnych w kraju.


Urządzenie wyniesiono w dniu 18-go sierpnia rakietą Proton Breeze M z Kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Stacja Inmarsat w Fucino była zdolna do śledzenia satelity jeszcze przed odłączeniem modułu wynoszącego, co nastąpiło po 9-ciu godzinach od startu.

Satelita I-4 F3 jest trzecim obiektem w konstelacji I-4. Jego wyniesienie kończy dekadę prac badawczych, które pochłonęły 1,5 miliarda dolarów. Obecna konstelacja I-4 dostarcza szerokopasmowe usługi mobilne na obszarze zamieszkałym przez 98% ludzkości (85% powierzchni kontynentalnej). Ostatni trzeci satelita na tej pozycji uzupełni zasięg i zapewni globalny dostęp do mobilnych usług BGAN na całej Ziemi.

Proton Breeze M jest jedą z kilku rakiet nośnym zdolnych do wyniesienia satelity I-4 na orbitę geostacjonarną - urządzenia wielkości londyńskiego piętrowego autobusu i ważącego 6 ton. Po wykonaniu koniecznych testów i pomiarów satelita zostanie przesunięty z orbity przejściowej na geostacjonarną pozycję 98? zachód.

Satelity Inmarsat są wykorzystywane do komunikacji korporacyjnej przede wszystkim przez światowe firmy spedycyjne, przemysł wydobywczy, obronny i lotniczy. Urządzenia mobilne są także używane przez żeglarzy, dziennikarzy, organizacje rządowe i pozarządowe, wszędzie tam, gdzie istnieje uboga infrastruktura telekomunikacyjna.

Zobacz film ze startu »
All Calls
Czytaj także
Polecane galerie