Ultramobilny Panasonic Toughbook CF-U1 w wersji ekstremalnie wytrzymałej

Ultramobilny Panasonic Toughbook CF-U1 w wersji ekstremalnie wytrzymałej

Pierwszy ultramobilny komputer (UMPC) łączący nowy, energooszczędny procesor Intel Atom z wytrzymałym komputerem przenośnym przeznaczonym do pracy w terenie.

Panasonic, czołowa marka koncernu Matsushita Electric Industrial, światowego lidera w dziedzinie rozwoju i produkcji urządzeń elektronicznych poinformował o wprowadzeniu na rynek modelu Toughbook CF-U1, ekstremalnie wytrzymałego urządzenia typu Ultra Mobile PC (UMPC). Dzięki zastosowaniu najnowszej, energooszczędnej technologii procesorowej Intel Atom baterie Toughbooka CF-U1 wystarczają na 9 godzin pracy. W przeciwieństwie do większości komputerów podręcznych, model CF-U1 oferuje pełną funkcjonalność systemów Windows XP lub Windows Vista. Toughbook CF-U1 o wadze zaledwie 1060 gram i 5,6-calowym ekranie dotykowym umożliwia pracownikom pracującym w terenie dostęp do informacji i aplikacji zawartych w sieci w czasie rzeczywistym, a tym samym podejmowanie szybkich decyzji i zwiększenie efektywności pracy ich organizacji. Model CF-U1 jest więc prawdziwą alternatywą dla konwencjonalnych komputerów podręcznych. Urządzenia te znajdą zastosowanie wśród pracowników mobilnych z branż użyteczności publicznej, tj. bezpieczeństwa publicznego, telekomunikacji, energetyki, jak również w firmach komercyjnych.


Ultralekka wytrzymałość do zastosowań mobilnych

Toughbook CF-U1, spełniając wymagania certyfikatu MIL-STD-810F, jest optymalnie przystosowany do potrzeb pracy w terenie. Urządzenie wytrzymuje upadek z wysokości nawet 120 cm. Zgodnie z normą IP54 model CF-U1 jest też odporny na pył i kurz oraz zalanie, a także może być używany w temperaturze od -20°C do +60°C. Co więcej, ten posiadający wymiary 151 x 184 x 57 mm komputer waży zaledwie 1060 gram, co czyni go najlepszym urządzeniem w klasie ekstremalnie wytrzymałych urządzeń klasy UMPC.

Toughbook CF-U1 integruje w sobie najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne, jest bezkonkurencyjnym na rynku połączeniem najmniejszego i najbardziej energooszczędnego procesora Intel Atom z zegarem 1,33 GHz, dysku twardego o pojemności 16 GB lub 32 GB oraz 1 GB pamięci RAM. Kombinacja tych parametrów zapewnia użytkownikom doskonałą moc obliczeniową urządzenia, dobrą grafikę oraz bardzo niskie zużycie energii.

"Procesor Intel Atom zapewnia wysoką wydajność komputera przy ekstremalnie niskim zużyciu energii, zapewniając mu kompatybilność i najwygodniejszą obsługę Internetu wśród małych urządzeń" - mówi Anand Chandrasekher, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny zespołu Ultra Mobility Group w firmie Intel. " Połączenie energooszczędnych technologii Intela z wiodącą rolą firmy Panasonic w konstruowaniu wytrzymałych komputerów, umożliwiają pracownikom terenowym zwiększenie produktywności, redukując zarazem łączne koszty eksploatacji systemów IT."

Baterie Toughbooka CF-U1 wystarczają na 9 godzin pracy, co pozwala pracownikom terenowym na spędzanie całych dni roboczych w terenie bez konieczności ładowania komputera.

Optymalna integracja pracy biurowej i terenowej

Projektując model UMPC, firma Panasonic szczególną uwagę zwróciła na zdolności komunikacyjne i kompatybilność urządzenia. Toughbook CF-U1 zapewnia łączność za pośrednictwem sieci WLAN, interfejsu Bluetooth lub opcjonalnie GPS, co daje pracownikom terenowym wszechstronną możliwość komunikacji z siecią firmową. W przeciwieństwie do większości komputerów podręcznych i urządzeń typu PDA, pracujących na dedykowanych im systemach o ograniczonej kompatybilności z aplikacjami biurowymi, CF-U1 działa w środowisku Windows XP lub Windows Vista i obsługuje standardowe aplikacje biurowe. Oznacza to, że używany w firmie system nie wymaga synchronizacji z innym, dodatkowym oprogramowaniem do potrzeb UMPC, co z kolei eliminuje konieczność ponoszenia kosztów konfiguracji. Wszystko to przekłada się bezpośrednio na wzrost wydajności organizacyjnej, dokładności informacji i zdolności natychmiastowego podejmowania decyzji.

Dostęp do Internetu zapewnia modelowi CF-U1 zintegrowana technologia procesorowa Intel Atom, która obsługuje standardy bezprzewodowej sieci WLAN w protokole IEEE 802.11 a/b/g/draft-n. Poza zasięgiem sieci WLAN, CF-U1 może korzystać z szerokopasmowej sieci komórkowej 3G poprzez opcjonalny moduł HSDPA.

Personalizacja funkcjonalności i wysoki komfort użytkowania

Toughbook CF-U1 ma liczne złącza i akcesoria pozwalające na przystosowanie urządzenia do różnego rodzaju zastosowań w pracy mobilnej i biurowej. W zależności od potrzeb konkretnego pracownika urządzenie może być wyposażone w moduł GPS, jeden lub dwa czytniki kodów paskowych, moduł RFID, aparat fotograficzny o rozdzielczości 2 megapikseli oraz czytnik odcisków palców. Dodatkowo użytkownik może wybierać między klawiaturą numeryczną i alfanumeryczną. Standardowo komputer ma wbudowany port USB 2.0, gniazdo kart SD i SIM, a urządzenia peryferyjne mogą być do niego podłączane bezprzewodowo za pośrednictwem interfejsu Bluetooth 2.0. Inne akcesoria dostępne dla modelu CF-U1 to m.in.: replikator miniportów z kartą smartcard, porty LAN i szeregowy, magnetyczny czytnik kart oraz stacja dokująca z podwójną ładowarką baterii.

Dzięki ergonomicznej budowie obsługa Toughbooka CF-U1 jest niezwykle wygodna. Jego boki są wyłożone powłoką antypoślizgową pod kciuki, a specjalna powłoka na klawiaturze zapobiega zsuwaniu się rąk podczas pisania. Klawisze w kształcie liści są rozmieszczone po przekątnej ekranu, w odległościach umożliwiających wygodną obsługę nawet przez użytkownika pracującego w rękawiczkach. Dodatkowo urządzenie ma pasek, który łagodzi obciążenia nadgarstka. Obsługa 5,6 calowego ciekłokrystalicznego ekranu modelu CF-U1 jest bardzo komfortowa. Urządzenie można łatwo obsługiwać rysikiem. Widok ekranu można powiększać i zmniejszać, użytkownik może go też przesuwać specjalnymi przyciskami przewijania. Ekran jest bardzo czytelny również w pełnym nasłonecznieniu.

Panasonic Toughbook CF-U1 będzie dostępny w Polsce od sierpnia 2008 w cenie netto 7 000 zł. 1.820,00 Euro.


Specyfikacja Panasonic Toughbook CF-U1

CPU
Intel Atom Z520 (1,33 GHz, 512KB*1 pamięć podręczna L2, FSB 533MHz)

System operacyjny
Windows Vista Business z Service Pack 1 lub Windows XP Downgrade

Chipset
Intel System Controller Hub

RAM
1 GB

Napęd Flash Memory
16 GB SSD, (maks. 32 GB)

Wymiary ekranu / Rozdzielczość / Ekran dotykowy
5,6" WSVGA / 1024x600 / Tak

Odporność na upadek z wysokości (w trybie włączonym)
do 120 cm

Czas pracy na baterii
do 9 godz. (litowa bateria 7.2V 2900mAhx2pcs)

Klawiatura
61 mini klawiszowa QWERTY lub 29 klawiszowa numeryczna

Ethernet Ethernet (poprzez stację dokującą)
WLAN / sieć komórkowa Intel Wireless WiFi Link 5100 (802.11a/b/g/draft-n) / HSDPA (opcja)

Gniazdo kart SD / gniazdo kart SIM
Tak / Tak

USB / Bluetooth
1x (2.0) / wersja 2.0 + EDR

Czytnik odcisków palców / Aparat foto. / Głośnik mono / RFID / GPS
Opcja / Opcja / Tak / Opcja / Opcja

Wymiary (wys. x dł. x szer.)
151mm × 184mm × 57mm

Waga (z baterią)
1060 g
All Calls
Czytaj także
Polecane galerie