Usługi BlackBerry jednak pozostaną obecne w Pakistanie

Usługi BlackBerry jednak pozostaną obecne w Pakistanie

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami usługi BlackBerry pozostaną wspierane na terenie Pakistanu, a obie strony konfliktu miały dojść do porozumienia.

Pod koniec listopada firma poinformowała o konieczności rezygnacji z usług świadczonych na terenie Pakistanu ze względu na zbyt wielkie żądania inwigilacyjne tamtejszych służb rządowych. Stanowisko firmy brzmiało wtedy następująco:

"Po 30 listopada [red. przesunięte na 30 grudnia], BlackBerry nie będzie już działać w Pakistanie. Choć żałujemy tej decyzji, zostaliśmy zmuszeni do zaprzestania wspierania naszych klientów, ze względu na perspektywę narażenia prywatności użytkowników BES i innych usług od BlackBerry. A na taki kompromis nie możemy sobie pozwolić. (...)

Prawda jest taka, że pakistański rząd chciał monitorować wszelki przesył danych w usłudze BES, włącznie z każdym e-mailem oraz każdą wysłaną wiadomością BBM. BlackBerry nie mogło się zgodzić na takie żądania. Jak firma wielokrotnie podkreślała- nasze rozwiązania nie wspierają "back doorów", które pozwoliłyby na wgląd do przesyłanych informacji przez naszych klientów.

Dyrektywa przedstawicieli rządowych w Pakistanie nie była kwestią bezpieczeństwa publicznego- BlackBerry od dawna współpracuje z organami ścigania z różnych państw i pomaga przy rozpracowywaniu organizacji przestępczych. Żądania Pakistanu miały na celu tylko i wyłącznie pełną kontrolę organizacji podłączonych pod BES."

Źródła informują, że jednak Pakistan Telecommunication Authority (PTA) i BlackBerry dokonało formalnego kontaktu i zgodziło się rozwiązać problem dostępu poprzez negocjacje. Ponoć wyrażono zgodę aby BES pomagało rządowi w kwestiach prawnych. Póki co nie wiadomo jak ma wyglądać współpraca stron, ale z podobnym problemem BlackBerry zmierzyło się kilka lat temu z rządem indyjskim, który, tak jak pakistański, chciał mieć wgląd do wszelkiego ruchu przetwarzanego przez serwery BES w kraju (włącznie z przechwytywaniem rozmów i wiadomości). Wtedy przedstawiciele kanadyjskiej korporacji doszli do porozumienia i znaleziono rozwiązanie nie nadużywające bezpieczeństwa danych klientów.

Czekamy na oficjalne stanowisko BlackBerry w tej sprawie.

via: ProPakistani

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie