W Londynie skazano na więzienie członków gangu fałszerzy kart kredytowych

W Londynie skazano na więzienie członków gangu fałszerzy kart kredytowych

W Londynie rozbito największy brytyjski gang fałszerzy kart kredytowych. Oszuści, którzy na tym procederze mogli zarobić nawet 17 milionów funtów, dostali wyroki pozbawienia wolności, a sędzia określił ich wykroczenie jako "bardzo poważne". W oszustwo zamieszanych było 5 osób z Europy Wschodniej.

Przywódca gangu Roman Zykin, nielegalny imigrant z Rosji, został skazany na pięć i pół roku. Zalecono również jego deportację po odbyciu wyroku. Jeden z Polaków spędzi w więzieniu trzy, a drugi cztery lata, natomiast Estończyk Hannes Pajasalu - dwa lata. We wcześniejszym procesie żona Zykina, Małgorzata, została skazana na sześć miesięcy więzienia. Śledztwo w sprawie gangu trwało 18 miesięcy i objęło kilka kontynentów. W postawieniu piątki oszustów przed sądem pomagało brytyjskiej policji FBI, Europol, policja estońska oraz inne władze i instytucje bankowe. Poszukiwania pięciu sprawców było utrudnione ze względu na wykorzystywanie przez gang zaawansowanych technik szyfrowania w celu ukrycia swoich elektronicznych śladów. Interesujące jest to, że śledztwo zostało wszczęte po rutynowym zatrzymaniu i przeszukaniu Romana Zykina przez patrol antyterrorystyczny na Victoria Station w Londynie.

Władze uważają, że ta wysoce zorganizowana grupa miała dostęp do dziesiątek tysięcy numerów skradzionych kart kredytowych przechowywanych w nowoczesnych systemach komputerowych. Według policji, numery te pochodziły głównie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie hakerzy zdobyli je w wyniku ataku na bazę danych. Do tej pory prokuratorzy zdołali prześledzić przestępcze transakcje na kwotę około 150 000 funtów, szacuje się jednak, że straty mogą być dużo większe, ponieważ oszustów stać było na życie w luksusie, między innymi na zafundowanie sobie kosztownych wakacji za granicą. Jednak przez najbliższych kilka lat cyberprzestępcy będą musieli spędzać wakacje za kratkami.

Źródło:
BBC News
Evening Standard
Viruslist
Czytaj także
Polecane galerie