Wolna Wikipedia kontra cenzura w Chinach

Wolna Wikipedia kontra cenzura w Chinach

Twórca internetowej encyklopedii, James Wales, nie zgodził się na ocenzurowanie chińskiej wersji Wikipedii, gdyż byłoby to sprzeczne z jej ideą. Chiński rząd domaga się prawa do ocenzurowania informacji zawartych w encyklopedii, a także współpracy ze strony jej autorów.

Brak zgody na zablokowanie dostępu do niektórych haseł najprawdopodobniej oznacza, że dostęp do Wikipedii z terenu Chin zostanie całkowicie zablokowany. Wales chce spotkać się z przedstawicielami rządu i spróbować przekonać ich, ze blokowanie dostępu do coraz chętniejDotychczas na ocenzurowanie chińskich wersji swoich stron zgodziły się m.in: Google, Yahoo i Microsoft.odwiedzanej, międzynarodowej encyklopedii, będzie działać na szkodę chińskich obywateli.

Władze Chińskiej Republiki Ludowej coraz częściej blokują dostęp do usług niekontrolowanych przez państwo, a ostatnio domagają się, aby twórcy wielkich portali internetowych tworzyli specjalne, przeznaczone dla Chin wersje swoich stron.

Wymuszając tworzenie pozbawionych „niepożądanych treści" stron, blokując dostęp do większości usług (blogi, portale informacyjne, wyszukiwarki) oraz programów sieciowych (m.in Skype) rząd chiński dąży do stworzenia własnej, w pełni kontrolowanej i praktycznie odciętej od internetu sieci.

internet, chiny, wikipedia
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie