Wynalazek naukowców - bateria-tatuaż zasilana potem

Wynalazek naukowców - bateria-tatuaż zasilana potem

Fot. mediakobiet.pl
Bateria w formie tatuażu zasilana zawartym w pocie kwasem mlekowym została zaprezentowana podczas konferencji American Chemical Society w San Francisco.

Im intensywniejszy wysiłek, tym więcej ludzki pot zawiera kwasu mlekowego. Wykorzystuje to bateria w formie nanoszonego na skórę tatuażu, opracowana przez doktora Wenzhao Jia z University of California w San Diego. Na razie ilość wytwarzanej energii nie jest duża, jednak kalifornijski zespół pracuje nad zwiększeniem wydajności, co umożliwiałoby zasilanie niewielkich urządzeń elektronicznych.

Początkowo zresztą nie chodziło o wytwarzanie energii, a o opracowanie, noszonego przez pacjenta, czujnika monitorującego poziom kwasu mlekowego, co jest ważne na przykład u ćwiczących sportowców. Dotychczasowe metody pomiaru wymagały pobierania próbek krwi.

Poszukując szybszej i wygodniejszej metody pomiaru, dr Jia nadrukował sensor na tymczasowym tatuażu, po czym umieścił na własnej skórze. Urządzenie pracowało, a jego obecność była praktycznie nieodczuwalna. Po zastosowaniu odpowiedniego enzymu, odbierającego kwasowi elektrony, czujnik zamienił się w baterię.

Ćwiczący na stacjonarnym rowerze ochotnicy wytwarzali do 70 mikrowatów na każdy centymetr kwadratowy skóry. Więcej energii wytwarzały osoby mniej wytrenowane, które męczyły się łatwiej i wytwarzały więcej kwasu mlekowego.

Twórcy technologii uważają, że już wkrótce można będzie zasilać w ten sposób na przykład urządzenia monitorujące pracę serca, zegarki elektroniczne, a nawet smartfony. Można by zwiększyć wydajność poszczególnych baterii lub łączyć wiele z nich. Biobaterie mają nad zwykłymi źródłami zasilania szereg przewag - szybciej się ładują, nie uwalniają toksycznych substancji i nie grozi im eksplozja.

Wcześniejsze próby zastosowania energii wytwarzanej przez człowieka do zasilania urządzeń elektronicznych polegały między innymi na wykorzystaniu przetworników piezoelektrycznych czy ogniw paliwowych czerpiących paliwo z krwi.

Szczegółowy opis wynalazku zamieszczono w piśmie Angewandte Chemie.

tatuaż, bateria, pot, kwas mlekowy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
gfdsg
62.141.210.* 2014-09-08 21:05
Im więcej tatuaży tym dana osoba statystycznie jest bardziej nieobliczalna- samouszkodzenia, niebezpieczna jazda samochodem, próby samobójcze itp.
PanDionizy
159.205.109.* 2014-08-19 02:30
To jest genialne! Myslalem, ze w swiecie nauki niepredko mnie cos zaskoczy.
pot
91.192.165.* 2014-08-16 15:28
Czy to oznacza, że ludzi przestaną się myć, by nie spłukać z siebie kwasu?