Żaglowozem przez pustynię Gobi, czyli telefon satelitarny w akcji

Żaglowozem przez pustynię Gobi, czyli telefon satelitarny w akcji

Uczestnicy wyprawy GOBI 2008 przejechali ponad 1600 kilometrów i są już w Ułan Bator.

Powtórzyli pionierski wyczyn Polaków w 30 rocznicę pionierskiej ekspedycji i przejechali ponad 1600 km przez pustynię Gobi i Mongolię lądowymi pojazdami żaglowymi - żaglowozami. Trasa obecnej, wspieranej przez firmę TS2 Technologie Satelitarne, wyprawy rozpoczęła się w Bugat, dalej wzdłuż pasma gór Ałtaju Gobijskiego, przez Bajanondor, Mandałgobi do Ułan-Bator.


Zobacz mapę wyprawy >>

Do transmisji przekazów audio oraz aktualności z pustyni użyto mobilnego modemu satelitarnego BGAN Explorer 110. Ten model jak i pozostałe urządzenia pracujące w sieci Inmarsat BGAN umożliwiają szerokopasmowe połączenia z Internetem oraz telefoniczne z dowolnego miejsca na Ziemi. Polskim dystrybutorem usługi jest firma TS2 Technologie Satelitarne.

Wyprawie patronuje jeden z twórców prototypu żaglowozu i zarazem uczestnik pionierskiej wyprawy - pan Wojciech Skarżyński . Organizatorem jest Anna Grebieniow.

We wrześniu 1978 r trzej polscy żeglarze pokonali ponad 800 km trudnych terenów pustyni Gobi w Mongolii dwoma żaglowozami. Podobnych wyczynów dokonali w latach 70-tych Francuzi na Saharze i Rosjanie w Iranie. Z dwóch polskich żaglowozów ,,Gobi 2" wrócił do Polski, zaś ,,Gobi 1" pozostał w Pałacu Techniki w Ułan-Bator. Niestety próby jego odnalezienia nie przyniosły rezultatów.

Uczestnicy wyprawy GOBI 2008 powtórzyli ten pionierski wyczyn Polaków w 30 rocznicę pionierskiej wyprawy i przejechali ponad 1600 km przez pustynię Gobi i Mongolię lądowymi pojazdami żaglowymi - żaglowozami. Jednym z pojazdów, którymi się przemieszczali, to oryginalny, zabytkowy GOBI 2. Drugi żaglowóz został zbudowany zgodnie z projektem poprzedników.

Jak do tej pory tego wyczynu jeszcze nikt z Polaków nie powtórzył.
All Calls
Czytaj także
Polecane galerie