Sopot (Bułgaria) poza lataniem

Sopot (Bułgaria) poza lataniem

Kuba Jasek <d...@gmail.com> / 2015-09-06 13:40:45
Cześć,
Wybierając się po raz pierwszy do Sopotu w Bułgarii trudno było nam znaleźć cokolwiek więcej niż podstawowe informacje o kolejce + artykuł w Vario (numer 08) z opisem specyfiki latania w tym miejscu. Dodatkowo gdzieniegdzie ciągle pojawiają się jeszcze nieprawdziwe informacje o tym, że kolejka wciąż jest w remoncie. W tym roku trafiliśmy na trochę nielotnych dni i przekonaliśmy się o tym że jest co robić w okolicy. Chciałem to jakoś zebrać, licząc na to że może pomóc innym osobom.
W samym Sopocie:
- od roku jest otwarty basen na południowo wschodnim krańcu miasta - idealna sprawa po lataniu, na dodatek można wylądować zaraz obok. To akurat trudno przegapić będąc na miejscu.
- obok kolejki na ukończeniu jest kolejny basen (w sierpniu już stała w nim woda) pewnie w przyszłym sezonie będzie czynny.
- przy kolejce płynie większy strumyk, nie jest to cel wart zwiedzania sam w sobie ale jeżeli czekamy w okolicach lądowiska to przy strumyku jest zdecydowanie chłodniej, można pomoczyć nogi. Jest to czyste i zadbane miejsce, w wodzie raki. Aby się do niego dostać trzeba zejść z parkingu przy kolejce w dół ścieżką na zachód.
Trochę dalej:
- w Karlowie (następna wioska na wschód) można się wybrać nad wodospad rzeki Stara Reka. Oprócz tego że jest to fajne miejsce żeby posiedzieć przy rzece, w chłodzie, niedaleko zaczyna się szlak, który idzie wgłąb doliny. Jest on o tyle ciekawy że idąc wzdłuż rzeki jest sporo cienia i stosunkowo chłodno. Wydaje się też dobrze osłonięty od wiatru. Można się wybrać tędy na fajną wycieczkę pieszą.
- drugie miejsce na oglądanie natury w okolicy to Byala Reka i całkiem atrakcyjnie zagospodarowane miejsce na Północ od Kalofer. Dojazd do tego parku jest dość kiepski - ok 10 km dziurawą szutrową drogą w stronę NNW z Kalofer. Na miejscu poza obszarami gdzie można spędzić czas nad rzeką jest wyznaczona krótka (2 km) trasa zwiedzania, która w wielu miejscach przecina rzekę drewnianymi mostkami - rzeka, wodospady, skały - wszystko bardzo się nam podobało.
- trochę dalej możemy się wybrać by zobaczyć całkiem absurdalną, gigantyczną, komunistyczną budowlę powstałą na szczycie góry, stworzoną z niezliczonej ilości ton betonu - Buzludzha - więcej tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Buzludzha
- w tym samym rejonie, w okolicach miasta Shipka możemy obejrzeć trackie grobowce.
- niedaleko powyższych, w Kazanlak jest muzeum róż. Nie zrobiło ono na nas większego wrażenia - możliwe, że w sezonie, wiosną funkcjonuje lepiej.
Podsumowując - nielotne dni nie koniecznie muszą być zmarnowane. Powyżej jest to co udało nam się namierzyć, pewnie sporo rzeczy przegapiliśmy. Ogromne wrażenie robiły góry - warto je obejrzeć nie tylko z perspektywy glajta i startowiska :-)
W kwstiach kwater - zdecydowanie polecam SkyView Hostel - w świetnym położeniu z perspektywą na całe miasteczko i dolinę, ale przede wszystkim prowadzony przez przesympatycznych ludzi oferujących ogromne wsparcie w przypadku jakichkolwiek kłopotów. Mogą odebrać z lotniska, zapewnić zwózki, czy wyjazd na startowisko gdyby kolejka nie działała. O czym przekonaliśmy się - pomogą też gdy auto wysiądzie w środku nocy ;-)
Mam nadzieję, że te informacje okażą się dla kogoś przydatne.
 
Czytaj także na forumwspółpraca

Rynek Dnia Następnego

INDEX CENA ŚREDNIA [PLN/MWH] WOLUMEN [MWH]
IRDN 143.76 51680
sIRDN 150.68 36074
IRDN24 141.57 51680
IRDN8.22 151.82 36074

Rynek Towarowy Terminowy

Instrument Kurs rozl. [PLN/MWh] Zmiana[%]
BASE_Q-1-18 155.53 +0,02
BASE_M-09-17 182.50 -0,14
BASE_Q-4-17 156.75 -0,16
BASE_M-10-17 165.50 +0,46